sâmbătă, 15 februarie 2014

Nici o medalie în contul României la JO de iarnă de la Soci

Sursa foto: JO Soci 2014

Ediţia a 22-a a Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci (Rusia) se desfăşoară în perioada 7-23 februarie 2014, acolo unde România este prezentă cu 24 de sportivi.
Până în prezent, clasamentul pe medalii, în partea sa superioară, se prezintă astfel:
1. Germania                 7 aur    3 argint            1 bronz            11 la total
2. Elveţia                     5          1                      1                      7
3. Canada                    4          5                      2                      11
4. Norvegia şi SUA     4          3                      6                      13
6. Olanda                    4          3                      5                      12
7. Belarus                    3          0                      1                      4
8. Rusia                       2          5                      5                      12
9. Austria                    2          4                      1                      7
10. China                     2          2                      0                      4
26 ţări au fost medaliate până acum, dar România nu face parte din această categorie.
Sportivii români Dorin Dumitru Velicu şi Ania Monica Germaine Caill concurează în probele programate, sâmbătă, la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci. Până la această oră, Ania Monica Caill a participat în proba Super-G din cadrul concursului de schi alpin, unde a ocupat locul 30, din 31 de sportive care au auterminat cursa, alte 19 sportive abandonând pe traseu. Proba a fost câştigată de austriaca Anna Fenninger, cu timpul de 1:25.52 min.
Românul Dorin Dumitru Velicu va concura în ultimele două manşe ale probei masculine de skeleton, de la ora 16.45. În primele două manşe el s-a clasat pe locurile 27 şi respectiv 25.
Cele mai „ochioase” rezultate obţinute în acest moment de delegaţia României la J.O. de la Soci 2014 sunt următoarele:
Eva Tofalvi:
- Biatlon, proba 7.5 km sprint – locul 22
- Biatlon, proba 10 km urmărire – locul 26
- Biatlon, proba 15 km individual – locul 21.
Ania Monica Germaine-Caill (18 ani, născută în Franţa):
- Schi alpin, proba super combinată coborâre – locul 34
- Schi alpin, proba super combinată slalom – locul 22
- Schi alpin, Super G – locul 30
Zoltan Kelemen:
- Patinaj artistic – masculin – locul 23, cu 158, 76 puncte (60, 41 la programul scurt + 98,35 la programul liber). Proba a fost câştigată de japonezul Yuzuru Hanyu, cu un total 280,09 puncte.
Maria Marinela Mazilu:
- Skeleton: locul 20 (ultimul), după 4 manşe.
Cornel Puchianu:
- Biatlon, proba 10 km sprint – locul 30, din 87 concurenţi.
Raluca Stramaturaru:
- Sanie – locul 30 (din 31 concurente),  după 4 manşe. Proba a fost câştigată de germanca Natalie Geisenberger.