joi, 13 februarie 2014

În Divizia A1 de volei feminin: Moldova bate Oltenia şi Dobrogea !

Etapa a 18-a din prima ligă de volei a adus un nou succes pe teren propriu pentru fetele de la Penicilina Iaşi, în luptă la fileul disputei cu oltencele de la SCM “U” Craiova. La finalul partidei găzduite miercuri seara de Sala Polivalentă şi care a durat 71 minute, Penicilina Iaşi a învins pe SCM “U” Craiova cu scorul de 3-0 (25-13, 25-19, 25-17), oaspetele conducând o singură dată pe tabela de marcaj, în primul act, la scorul de 1-5. A urmat apoi 7-5, 18-10 şi setul a fost rezolvat la “13” în contul moldovencelor, totul în 20 minute. Şi celelalte seturi au fost la discreţia chimistelor: 10-4, 15-12, 19-13, 25-19 (setul al II-lea – 26 minute), respectiv 5-3, 9-4, 22-15, 25-17 (setul al III-lea – 25 minute).
Pentru Penicilina Iaşi au evoluat: Mihaela Stîngă - Melinda Sipos, Ana Maria Berdilă, Cristina Lungu, Andra Streşină, Daniela Popovici - Diana Studineanu (libero), apoi Ana Maria Ursachi şi Simona Mocanu. Antrenori: Rareş Puni şi Tatiana Popa.
La SCM “U” Craiova, antrenorul Berthold Văsuică a utilizat următorul lot de jucătoare: Chirilov, Smulţea, Ilina, Postea, Buz, Ariton, Badea, Duţă, Ghionea, Matei şi Iordache.
Într-un alt joc din zona Moldovei, considerat în trecut un mare derby, Ştiinţa Bacău a spulberat ieri pe Volei 2004 Tomis Constanţa cu scorul de 3-0 (25-5, 25-1, 25-6) !!! De menţionat totuşi că echipa de pe Litoral s-a prezentat la Bacău cu un lot format în mare parte din junioare.
După 18 etape, cu 18 puncte la activ, Penicilina Iaşi ocupă locul 10 în prima ligă. Pe primul loc se află Ştiinţa Bacău, cu 51 puncte.
În runda cu nr. 19 se vor juca partidele:
- Vineri, 14 februarie, ora 15.00 (Sala Polivalentă): Penicilina Iaşi - Dinamo Romprest Bucureşti. Va arbitra cuplul C. Botezatu – M. Ionescu, observator federal fiind A. Apetrei.
- Sâmbătă, 15 februarie: SCM "U" Craiova - Ştiinta Bacău (ora 12.30, în direct pe Digi Sport), Unic Piatra Neamţ - CSM Târgovişte (ora 18.00), CSM Bucureşti – CS Volei Alba Blaj (ora 18.00), CSU Medicina Târgu Mureş - CSM Lugoj (ora 18.00).
- Duminică, 16 februarie, ora 14.00: CS Volei 2004 Tomis Constanţa - Rapid Bucureşti.