duminică, 23 martie 2014

Viitorii medici şi farmacişti triumfă la arenele de tenis CFR Iaşi

Primul turneu zonal al Campionatului Universitar de Tenis din România s-a desfăşurat la arenele CFR Iaşi, în intervalul de timp 21-23 martie 2014, cu participarea a patru echipe studenţeşti, toate din Iaşi.
Fiecare echipă universitară a intrat în competiţie cu o echipă alcătuită dintr-un sportiv şi o sportivă, care s-au întrecut în probele de simplu masculin, simplu feminin şi dublu mixt, după sistemul “Cupei Hopman”.
Ambasadoarea competiţiei organizată de Asociaţia Student Sport, în parteneriat cu Federaţia Română de Tenis şi Clubul Sportiv CFR Iaşi, a fost marea vedetă a tenisului mondial, românca Simona Halep (locul 5 WTA).
Duminică, în runda a treia a turneului universitar de tenis de la arenele CFR Iaşi am înregistrat următoarele rezultate:
- UMF Iaşi – UAIC Iaşi 2-1
Cornel Mircea – Gabriel Buzatu 6-3, 6-7 (5), (8-10 în meci tie-break);
Mirela Roşca – Beatrice Păduraru 6-0, 6-0;
Cornel Mircea / Mirela Roşca – Gabriel Buzatu / Beatrice Păduraru 6-3, 6-2.
- USAMV I Iaşi – USAMV II Iaşi 0-3 (neprezentare)
Răzvan Bâra – Silviu Nanu 0-6, 0-6;
Cristina Cărăbăţ – Mihaela Lungu 0-6, 0-6;
Răzvan Bâra / Cristina Cărăbăţ – Silviu Nanu / Mihaela Lungu 0-6, 0-6.
Clasamentul final al zonei Moldovei, de la arenele CFR Iaşi, se prezintă astfel:
1. UMF Iaşi (Universitatea de Medicină şi Farmacie) – 3 victorii (8-1 la meciuri individuale câştigate);
2. UAIC Iaşi (Universitatea Alexandru Ioan Cuza) – 2 victorii (6-3);
3. USAMV II Iaşi (Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară, echipa a doua) – 1 victorie (4-5);
4. USAMV I Iaşi (Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară, prima echipă )– 0 victorii (0-9).
Echipa UMF Iaşi s-a calificat la faza finală la nivel naţional.
Arbitrul principal al turneului ieşean a fost Dan Bosoiu, ajutat de Vergil Aghion (ambii din Iaşi) şi Alex Berbec (din Bucureşti).
La finalul comp-etiţiei, antrenorul de tenis ceferist ieşean Vergil Aghion, care a fost timp de trei zile şi unul dintre arbitrii competiţiei a declarat: “Am asigurat condiţii bune de joc studenţilor tenismeni ieşeni, cei care au pătruns primii pe aceste terenuri, la acest început de primăvară din 2014. Nivelul jocurilor disputate a fost unul bun, unele jocuri au fost strânse şi aşteptăm şi pe viitor cât mai mulţi studenţi la arenele de tenis CFR Iaşi”.
Celelalte trei turnee zonale de tenis vor avea loc la Timişoara (28-30 martie), Bucuresti (4-6 aprilie) şi Cluj (11-13 aprilie 2014).