vineri, 10 aprilie 2015

Gimnasta Yana Kudryavtseva, vedeta Cupei Mondiale de la Bucureşti

Sursa foto: FRGR

Nu cu mult timp în urmă, la Bucureşti a avut loc o etapă de Cupă Mondială la gimnastică ritmică, alături de întrecerea de la tradiţionala competiţie denumită Cupa Irina Deleanu.
Vedeta competiţiei la Cupa Mondială de senioare din Capitală a fost rusoaica Yana KUDRYAVTSEVA (18 ani), care a cucerit cinci medalii de aur din tot atâtea posibile, într-o întrecere la nivel internaţional cu 43 gimnaste prezente la startul concursului. Printre ele s-au aflat şi româncele Ana Luiza Filioreanu (CS Olimpia Bucureşti) şi Diana Pavel (CSŞ Anghel Saligny Iaşi), aflate la început de carieră pe plan internaţional la nivel de senioare, ele având doar 16 ani, respectiv 17 ani.
La individual compus, podiumul de premiere a fost următorul:
1. KUDRYAVTSEVA Yana – RUSIA (18,800 la cerc +19,050 la minge + 19,100 la măciuci + 19,000 la panglică) = 75,950 puncte;
2. MAMUN Margarita  - RUSIA (19,050 + 18,300 + 18,100 + 18,350) = 73,800 puncte;
3. STANIOUTA Melitina – BELARUS (17,500 + 18,400 + 18,200 + 18,350) = 72,45 puncte.
Pe locul 19 s-a clasat FILIORIANU Ana Luiza – cu 64,000 puncte (16,600 + 15,800 + 15,800 + 15,800), iar pe locul 38 s-a poziţionat PAVEL Diana – cu 55,400 puncte (13,950 + 14,550 + 13,850 + 13,050).
Beneficiind de un wild-card, bucureşteanca Ana Luiza FILIORIANU s-a clasat pe locul 10 în finala de la panglică, cu 17,150 puncte.
La cele patru obiecte de concurs, ieşeanca Diana Pavel (antrenată la CSŞ Anghel Saligny Iaşi de trioul Constantin Radu, Cătălina Radu şi Oana Cozma) s-a clasat pe următoarele locuri: 39 la cerc (cu 13,950 puncte), 37 la minge (14,550 puncte), 37 la măciuci (13,850 puncte) şi 40 la panglică (13,050 puncte).
La toate cele patru obiecte de concurs, pe prima treaptă a podiumului s-a clasat Yana KUDRYAVTSEVA (Rusia). La panglică, ea a împărţit locul 1 cu Alexandra SOLDATOVA (Rusia), ambele având 18,500 puncte.

* Ieşeanca Andreea Verdeş, prima din lotul României la Cupa Irina Deleanu

În întrecerea junioarelor de la Cupa Irina Deleanu, la individual compus, medalia de aur a revenit sportivei Daria PRIDANNIKOVA (Rusia), cu un total de 61,400 puncte. Prima dintre româncele aflate în concurs a fost Andreea VERDEŞ (15 ani, de la CSŞ Anghel Saligny Iaşi), clasată pe locul 8, cu 56,450 puncte. Într-un concurs la nivel internaţional cu 37 sportive, pe locul 19 s-a clasat Ştefana POPA (15 ani, de la CSŞ Anghel Saligny Iaşi), cu 52,600 puncte. În finalele pe obiecte, ieşeanca Andreea VERDEŞ s-a clasat pe locul 7 – la panglică, pe locul 9 - la cerc, pe locul 10 – la minge şi pe locul 12 la măciuci. Tot la măciuci, ieşeanca Ştefana Popa s-a clasat pe un promiţător loc 14.
Cele trei ieşence prezente recent la Bucureşti fac parte din loturile naţionale ale României, Pavel la senioare, iar Verdeş şi Popa la junioare.
CSŞ Anghel Saligny Iaşi va participa în perioada următoare (27-28 aprilie) la Cupa Prieteniei, un concurs internaţional la Baia Mare.
Echipa României de senioare, cu bucureşteanca Ana Luiza Filiorianu şi ieşeanca Diana Pavel în lot, va participa la Campionatele Europene de gimnastică ritmică de la Minsk (Belarus), din perioada 29 aprilie-3 mai 2015.