luni, 20 aprilie 2015

Medalii numeroase pe plan naţional pentru judoka de la CS Politehnica Iaşi

Timp de două zile, Sala Polivalentă din Iaşi a găzduit întrecerile Cupei României la judo pentru seniori. Sub conducerea antrenorului Costel Năftică, sportivii de la CS Politehnica Iaşi au cucerit numeroase medalii, cele de aur fiind obţinute de Octavian Nacu – cat. 60 kg şi Vlăduţ Simionescu – cat. +100 kg.
Ieşenii au mai cucerit două medalii de argint, prin Alex Ferariu – cat. 60 kg şi Alexandru Darie – cat. 90 kg, dar şi alte patru de bronz, prin Artiom Nacu – cat. 66 kg, Viaceslav Plămădeală – cat. 73 kg, Emanuel Rădulescu – cat. 90 kg şi Flavius Smeu – cat. +100 kg.
În competiţia feminină, ieşeanca Andreea Ştefănescu (cat. 48 kg) a cucerit medalia de bronz.
Cu opt medalii cucerite la masculin, CS Politehnica Iaşi s-a clasat pe primul loc la cluburi, iar per total competiţie (masculin şi feminin) ieşenii s-au clasat pe locul 3, după combinata Universitatea Cluj – CSM Cluj – Dinamo Bucureşti şi Liberty – CSM Oradea.
Tot în arena ieşeană a avut loc şi Campionatul Naţional Ne-Waza (lupte la sol), acolo unde acelaşi Alex Ferariu, care a concurat la categoria 66 de kilograme, a cucerit o medalie de bronz.
În perioada următoare, sportivii de la CS Politehnica Iaşi vor lua startul la Grand Prix-ul de judo de la Zagreb (Croaţia), unde vor participa în concurs Vlăduţ Simionesc, Emanuel Rădulescu, Alex Ferariu şi Andreea Ştefănescu.