miercuri, 10 aprilie 2013

Real Madrid şi Borussia Dortmund, primele calificate în semifinalele Ligii Campionilor

Formaţia Real Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins, cu scorul general de 5-3, echipa turcă Galatasaray Istanbul, în sferturile de finală ale competiţiei.
Real Madrid s-a impus în tur, scor 3-0, iar în retur Galatasaray a câştigat cu scorul de 3-2.
În returul de marţi, pentru Galatasaray au marcat Eboue '57, Sneijer '71 şi Drogba '72, iar pentru Real a înscris Cristiano Ronaldo, în minutele 7 şi 90+2.
Au evoluat echipele:
- Galatasaray Istanbul: Muslera - Eboué (Elmander '80), Gökhan Zan, Semih, Riera - Hamit Altintop (Amrabat '46), Felipe Melo, Inan - Sneijder - Umut Bulut (Sabri Sarioglu '63), Drogba. Antrenor: Fatih Terim
- Real Madrid: Lopez - Essien (Arbeloa '31), Pepe, Varane, Coentrao - Khedira, Modric - Di Maria, Özil (Albiol '81), Ronaldo - Higuain (Benzema '73). Antrenor: Jose Mourinho
Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Franţa, avându-l la centru pe Stephane Lannoy.
Vă mai informăm că formaţia germană Borussia Dortmund s-a calificat şi ea în semifinalele Ligii Campionilor, în urma victoriei de marţi seară, scor 3-2, de pe teren propriu, în faţa echipei spaniole Malaga, în manşa secundă a sferturilor de finală ale competiţiei. În tur, scorul a fost egal, 0-0.
Marţi seară, pentru Borussia au marcat Lewandowski '40, Reus '90+1 şi Felipe Santana '90+3, iar pentru Malaga au înscris Joaquin '25 şi Eliseu '82.
Au evoluat formaţiile:
- Borussia Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Subotic, Santana, Schmelzer - Gündogan (Hummels '86), S. Bender (Şahin '73) - Blaszczykowski (Schieber '72), Götze, Reus - Lewandowski. Antrenor: Jürgen Klopp.
- Malaga: Caballero - Gamez, S. Sanchez, Demichelis, Antunes - Toulalan, Camacho - Joaquin (Portillo '87), Isco, Duda (Eliseu '74) - J. Baptista (Santa Cruz '83). Antrenor: Manuel Pellegrini.
Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Scoţia, condusă la centru de Craig Thomson.
Miercuri, de la ora 21.45 (în România) sunt programate celelalte două partide din manşa a doua a sferturilor de finală, ele fiind:
FC Barcelona - Paris Saint-Germain (în tur: 2-2, va arbitra olandezul Kuipers, în direct pe Digi Sport 1 şi Dolce Sport 1) şi Juventus Torino - FC Bayern München (în tur: 0-2, va arbitra spaniolul Velasco Carballo, în direct pe Digi Sport 2 şi Dolce Sport 2).
Joi, pe 11 aprilie, sunt programate partidele retur din sferturile de finală din Europa League, după următorul program: Rubin Kazan – Chelsea (ora 19.00, în direct pe Digi Sport 2 şi Dolce Sport 1), Lazio Roma – Fenerbahce Istanbul (ora 22.05, pe Digi Sport 1 şi Dolce Sport 1), Newcastle United – Benfica Lisabona (ora 22.05, pe Digi Sport 2 şi Dolce Sport 2) şi FC Basel – Tottenham Hotspur (ora 22.05, în direct pe Digi Sport 3 şi Dolce Sport 3).
Tot joi, de la ora 20.00, pe Digi Sport 1 se va putea viziona marele meci de handbal feminin Gyor – Oltchim Rm. Vâlcea, din returul semifinalelor Ligii Campionilor (în tur, unguroaicele au câştigat cu 24-22 la Bucureşti).
Tragerile la sorţi pentru semifinalele Ligii Campionilor şi Europa League la fotbal vor avea loc vineri, 12 aprilie 2013, la Nyon.