joi, 11 aprilie 2013

Victorie amară pentru Oltchim Râmnicu Vâlcea !

Oltchim Rm. Vâlcea a ratat calificarea în finala Ligii Campionilor la handbal feminin, chiar dacă a învins formaţia maghiară Gyori Audi ETO KC cu scorul de 25-24 (14-10), joi seara, la Veszprem, în manşa a doua a semifinalelor Ligii Campionilor la handbal feminin.
De remarcat că Oltchim a pierdut calificarea în finală în ultimul minut de joc, după de vâlcencele au condus cu 17-12 (min. 35), 22-16 (min. 49) şi 24-18 (min. 51). În min. 58, gazdele au redus până la 23-24, dar un minut mai târziu Katarina Bulatovic a înscris pentru 23-25 şi la acest scor Oltchim era calificată în finală. Din păcate, în ultimul minut, Oltchim a primit gol la 24-25, a ratat apoi atacul, iar Gyor a jucat la trecerea timpului în ultimele secunde şi a promovat nesperat în ultimul act al competiţiei, chiar dacă a pierdut partida retur de pe teren propriu.
În tur, Gyor s-a impus cu scorul de 24-22 la Bucureşti în faţa Oltchimului şi cu scorul general de 48-47 s-a calificat în finala competiţiei (4/5, respectiv 11/12 mai), unde va întâlni învingătoarea dintre Krim Ljubljana şi Larvik (24-22 în tur), care se va decide sâmbătă, pe 13 aprilie 2013.