sâmbătă, 29 noiembrie 2014

A doua victorie pentru Penicilina Iaşi pe teren propriu

ACS Penicilina Iaşi

Etapa a VIII-a a Diviziei A1 de volei feminin a adus a doua victorie a sezonului pentru ieşencele de la Penicilina, din nou pe teren propriu. Sâmbătă, Sala Polivalentă a găzduit partida ACS Penicilina Iaşi - Unic LPS Piatra Neamţ 3-0 (25:20, 25:23, 25:21), tot meciul consumându-se în 74 minute (24+25+25). Meciul a fost destul de echilibrat, chiar dacă s-a încheiat în numai trei acte, iar finalurile de set au aparţinut gazdelor.
Pentru Penicilina Iaşi au evoluat: Mihaela Stîngă – Melinda Sipos, Ana Maria Berdilă, Cristina Lungu, Simona Mocanu, Liliana Curcă – Diana Studineanu (libero). În echipa pregătită de Rareş Puni şi Tatiana Popa au mai jucat Ana Maria Ursache şi Diana Macovei.
Alte rezultate ale rundei: CSM Satu Mare - Dinamo Romprest Bucureşti 0:3 (25:27; 20:25; 16:25), CSM Lugoj - CSM Bucureşti 0:3 (18:25, 9:25, 15:25), CS Volei Alba-Blaj - Universitatea Cluj 3:0 (25:17, 25:16, 25:19), SCM „U” Craiova - CSU Medicina CSŞ Târgu Mureş 2:3 (25:21, 25:22, 14:25, 13:25, 11:15).
Partida Ştiinţa Bacău - CSM Târgovişte (ora 18.00) - se joacă luni, 1 decembrie 2014, în direct pe Digi Sport 3.
În etapa viitoare, în perioada 5-8 decembrie, sunt programate meciurile: CSM Bucureşti - CS Volei Alba-Blaj, CSM Satu Mare - CSM Lugoj, Unic LPS Piatra Neamţ - CS Dinamo Romprest Bucureşti, CSM Târgovişte - ACS Penicilina Iaşi (sâmbătă, pe 6 decembrie), CSU Medicina CSŞ Târgu Mureş - CS Ştiinţa Bacău, "U" Cluj - SCM "U" Craiova.