vineri, 27 aprilie 2012

Tecău şi Lindstedt au urcat în finala turneului de tenis “BRD Năstase-Ţiriac Trophy”

* Perechea Horia Tecău / Robert Linsdtedt (România/Suedia), cap de serie numărul 1, a câştigat vineri cu scorul de 5-7, 6-4, 10-8, partida disputată cu cuplul australian Paul Hanley / Jordan Ker şi s-a calificat în finala BRD Năstase-Ţiriac Trophy

Tecău şi Lindstedt au fost în dificultate în setul doi, când adversarii lor conduceau cu scorul de 7-5, 3-0. Totuşi, perechea româno-suedeză a putut să revină şi să echilibreze situaţia la seturi, apoi să se impună în super tie-break, cu 10-8. Calificarea în finală le asigură lui Tecău şi Lindstedt 11.480 de euro şi 150 de puncte ATP.
În cea de-a doua semifinală, perechea Jeremy Chardy / Lukasz Kubot (Franţa/Polonia) a învins, cu scorul de 6-3, 6-2, cuplul James Cerretani / Fabio Fognini (SUA/Italia), cap de serie numărul 4.
În sferturile de finală ale probei de simplu, Fabio Fognini (Italia), locul 57 ATP, l-a învins vineri, cu scorul de 6-4, 6-7 (4), 6-4, pe conaţionalul său Andreas Seppi, locul 46 ATP şi cap de serie numărul 6, într-unul dintre cele mai lungi meciuri ale ediţiei din acest an a “BRD Năstase-Ţiriac Trophy”, care a durat peste trei ore.
Fognini îşi va afla adversarul din penultimul act al turneului găzduit de Arenele BNR după ultimul sfert de finală, dintre Xavier Malisse (Belgia), locul 67 ATP, şi Attila Balasz (Ungaria), locul 450 ATP, jucător venit din calificări. În acest moment, scorul este 1-1 la seturi (Malisse – Balasz 6-4, 3-6), după 1 oră şi 30 minute de joc.
În cealaltă semifinală, francezul Gilles Simon, locul 12 ATP, principalul favorit al turneului - singurul cap de serie rămas în competiţie - va evolua, sâmbătă, împotriva germanului Matthias Bachinger, locul 120 ATP.
În sferturile de finală, cei doi tenismeni menţionaţi anterior au obţinut rezultatele: Matthias Bachinger (GER) - Daniel Brands (GER, din calificări) 6-4, 6-1 şi Gilles Simon (FRA, nr. 1) - Lukasz Kubot (POL, nr. 7) 3-6, 6-1, 6-3.