duminică, 22 aprilie 2012

Victorie mare pentru Poli Naţional Iaşi în lupta pentru salvarea de la retrogradare

Disputa de la Oradea, găzduită sâmbătă de Sala Sporturilor Antonio Alexe şi vizionată de 200 spectatori a fost arbitrată de cuplul Gabriela Istvan - Cristian Trofim (ambii din Timişoara), comisarul FRB fiind braşoveanul Marian Oprea. Ieşencele au repurtat o victorie extrem de importantă în lupta pentru evitarea retrogradării în faţa bihorencelor, într-o dispută programată după sistemul “2 din 3”.
În meciul Oradea – Iaşi, oaspetele au condus mai tot timpul pe tabela de marcaj, care a arătat următoarele rezultate parţiale: 15-23 (după primul sfert), 19-33 (min. 13:40), 21-35 (min. 14:45), 25-40 (min. 17:16), 27-40 (la pauza mare), apoi 27-42 (min. 21:44), 30-46 (min. 24:20), 39-50 (după trei reprize), 39-56 (min. 32:31), 45-59 (min. 36:48), 55-68 (când mai erau 13 secunde de joc efectiv) şi 57-68 (rezultat final, ultimele puncte ale partidei fiind reuşite de orădeanca Mihaela Adi).
Punctele meciului de la Oradea au fost reuşite de următoarele jucătoare:
- Universitatea CSM Oradea: Alexia Adams 7 (1x3), Loredana Ulică 4, Anamaria Aurelia Mesaros 6, Florentina Ardeleanu 9 (3x3), Alexandra Vlaicu 19, Ruxandra Chiş 2, Mihaela Adi 10;
- Politehnica Naţional Iaşi: Lavinia Mitachi 15 (2x3), Doiniţa Panait 10, Gabriela Necula 13, Danielle Walker 14 (3x3), Mădălina Cioroiu 4, Ceciley Johnson 12.
Partida cu nr. 2 va avea loc la Iaşi, pe 25 aprilie, acolo unde Poli Naţional se poate salva de la retrogradare cu un nou succes în faţa echipei orădene.

* Poli CSŞ Unirea Iaşi pierde la Miercurea Ciuc şi este retrogradată !

După 1-1 la victorii între formaţiile masculine de baschet Politehnica CSŞ Unirea Iaşi şi BC Perla Harghitei Csikszereda Miercurea Ciuc, partida decisivă pentru evitarea retrogradării a avut loc sâmbătă, la Miercurea Ciuc, sub arbitrajul brigăzii Alin Roşu (Oradea) - Adrian Habor (Tg. Mureş) - Sorin Drugău (Braşov), comisarul FRB fiind bucureşteanul Gheorghiţă Mădîrjac.
Într-un joc în care moldovenii nu au făcut faţă adversarilor decât în două sferturi din cele patru programate, BC PH Csikszereda M. Ciuc a învins  Politehnica CSŞ Unirea Iaşi cu scorul de 94 – 69 (25-14, 20-23, 26-22, 23-10) şi i-au trimis pe oaspeţi în liga a doua.
Într-un meci vizionat de peste 800 spectatori, o succintă evoluţie a scorului a fost următoarea: 0-2 (coş Vlad Popovici în secunda 50), 4-2, 4-5, 6-8 (min. 4), 25-8 (min. 7), 25-14 (după prima repriză), 34-18, 39-20, 45-31 (min. 18), 45-37 (la pauza mare), 53-41, 55-48, 62-51 (min. 27), 71-59 (după primele trei sferturi), 82-61 (min. 34), 88-68 (min. 37) şi 94-69 (rezultat final, ultimele puncte ale disputei fiind reuşite de ciucanul Vlad Pora).
Punctele disputei au fost reuşite de următorii jucători:
- BC PH Csikszereda M. Ciuc: Adrian Filovici 2, Erceg Dino 15 (2x3), Robert Christopher Long 22 (2x3), Zoltan Samuilă 7 (1x3), Cristian Jakab 8, Adrian Roşu 3 (1x3), Wilbert Emmanuel Dies 14, Ashley Ryan Champion 16 (2x3), Vlad Pora 7;
- Politehnica CSŞ Unirea Iaşi: Ionuţ Hurjui 8 (1x3), Mădălin Nicolae 27 (3x3), Vlad Popovici 7 (1x3), Constantin Amarghioalei 15 (1x3), Liviu Rotariu 2, Dumitru Anghel 10.
O singură şansă mai au totuşi ieşenii de a rămâne pe prima scenă a baschetului românesc, ea fiind aceea ca Dinamo Bucureşti, aşa cum se “zvoneşte”, să se retragă din motive financiare din Divizia A în sezonul următor, unde se va înscrie doar în liga a doua !