miercuri, 17 octombrie 2012

Mihai Ispir, medalie de bronz la Cupa Sibiului la popice

Mihai Ispir
Nu cu mult timp în urmă, la arena de popice din Sălişte a avut loc ediţia a III-a a Cupei Sibiului la popice pentru veterani, cu 80 bile lansate pentru fiecare concurent. Printre cele 11 echipe participante s-a aflat şi cea a Iaşului, care a ocupat în final doar locul 10, cu 747 popice doborâte. Au punctat veteranii ieşeni Ioan Dăscălescu – 271 p.d., Vasile Ţidularu – 249 p.d., Mihai Ispir – 227 p.d. şi Vasile Croitoru – 207 p.d., dar s-a luat în calcul doar primele trei rezultate. La echipa ieşeană a lipsit popicarul titular Florin Dăscălescu, reţinut acasă cu unele probleme familiare şi acest lucru s-a văzut în clasarea formaţiei moldave sub posibilităţile sale reale. Totuşi, cu 227 popice doborâte, în întrecerea individuală a veteranilor de peste 70 ani, ieşeanul Mihai Ispir s-a clasat pe un merituos loc 3, reuşind să cucerească medalia de bronz a competiţiei la categoria sa de vârstă.
Clasamentele finale au fost următoarele:
- Echipe:
1. Veterani I Sibiu - 935 p.d.
2. Veterani Timiş - 924 p.d.
3. Veterani Covasna - 873 p.d.
- Individual, categoria 50-60 ani:
1. Ioan Popirad (Veterani I Sibiu) - 323 p.d.
2. Liviu Mailat (Veterani I Sibiu) - 320 p.d.
3. Silvestru Haran (Veterani I Sibiu) - 292 p.d.
- Individual, categoria 61-70 ani:
1. Francisc Uyhely (Veterani Timiş) - 330 p.d.
2. Kiss Arcadiu (Veterani Covasna) - 308 p.d.
3. Erhard Beuck (Veterani II Sibiu) - 301 p.d.
- Individual, categoria peste 70 ani:
1. Ioan Creţoiu (Veterani II Sibiu) - 266 p.d.
2. Constantin Neculaescu (Veterani Braşov) - 242 p.d.
3. Mihai Ispir (Veterani Iaşi) - 227 p.d.
S-au mai acordat şi câteva premii speciale, astfel:
- Cel mai tânăr participant: Ioan Stoichiţă (Veterani I Sibiu) - 50 ani;
- Cel mai vârstnic participant: Constantin Neculaescu (Veterani Braşov) - 85 ani;
- Cea mai bună jucătoare: Emilia Ebel (Veterani Timiş) - 57 ani.
Arbitrul turneului a fost Vasile Gherghina. Organizatorii concursului de la Sălişte au fost Direcţia Judeţeană pentru Tineret şi Sport Sibiu şi Primăria Oraşului Sălişte.
De menţionat că popicarii veterani din judeţul Sibiu sunt invitaţi în perioada următoare la o întrecere amicală în Germania, în care vor înfrunta sportivii de aceeaşi vârstă din oraşul Passau.