vineri, 23 ianuarie 2015

Halep şi Begu au promovat în optimile turneului Australian Open

Simona Halep (Sursa foto: Australian Open)
Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul trei mondial, s-a calificat în optimile de finală ale turneului Australian Open, primul de Mare Șlem al anului, vineri, la Melbourne, după ce a dispus cu 6-4, 7-5 de americanca Bettanie Mattek-Sands, în turul al treilea.
Halep (23 ani) a avut un meci destul de dificil cu Mattek-Sands (29 ani), care a jucat agresiv și peste locul din clasament (258). Românca s-a impus după o oră și 32 de minute în care a comis cinci duble greșeli (americanca trei) și 25 de erori neforțate (33 ale adversarei). Halep a reușit trei ași și 29 de lovituri câștigătoare, în timp ce Mattek-Sands a avut doar 26.
Mattek-Sands a început mai bine și a dominat debutul setului inaugural, dar Simona a egalat la trei și apoi a reușit să rupă echilibrul, printr-un break (4-3). Românca s-a desprins la 5-3, iar apoi a încheiat setul cu un as, 6-4 în 41 de minute.
Halep a început excelent setul al doilea, cu un break, a condus cu 2-0, a reușit al doilea break la 3-1 și s-a desprins la 5-1, lăsând impresia că va încheia conturile rapid. Mattek-Sands și-a făcut serviciul (5-2), iar apoi a avut o revenire remarcabilă, câștigând multă încredere după mai multe mingi greșite ale româncei, care a avut o cădere în joc. Americanca a egalat la 5-5, dar Simona și-a adunat forțele a mai făcut un break, iar apoi a câștigat meciul cu 7-5.
Cele două își împărțiseră victoriile în cele două meciuri anterioare, ambele în 2010, când Mattek-Sands s-a impus cu 6-4, 6-3 în calificări la New Haven, iar Halep cu 6-4, 6-7 (9), 6-4 în calificări la Roland Garros.
Simona Halep și-a asigurat un cec de 175.000 dolari australieni și 240 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe belgianca Yanina Wickmayer (25 ani, 80 WTA), care a trecut de italianca Sara Errani (Nr. 14), cu 4-6, 6-4, 6-3. Wickmayer a învins-o în toate cele trei meciuri de până acum pe Halep: în 2010, cu 6-3, 6-2 în finala turneului ITF de la Torhout (Belgia), în 2011, cu 6-0, 6-2 în sferturi la Auckland, și în 2012, cu 6-4, 6-0, în sferturi la Hobart.
Halep, sfertfinalistă anul trecut la Melbourne, este a doua româncă ajunsă în optimile ediției de anul acesta la Australian Open, după ce Irina Begu a învins-o, tot vineri, pe Carina Witthoeft (Germania), cu 6-4, 6-4.
Begu, care până în acest an nu a depăşit niciodată turul doi al unui Grand Slam, a avut nevoie de aproape o oră şi jumătate pentru a trece de germana în vârstă de 19 ani.
Sportiva română de 24 de ani va primi 240 de puncte puncte WTA şi un premiu de 175.000 de dolari australieni (123.500 de euro) pentru accederea în turul 4.
În optimile de finală, Irina Begu va evolua în premieră cu sportiva canadiană Eugenie Bouchard, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 7.
Perechea Florin Mergea/Dominic Inglot (România/Marea Britanie), cap de serie numărul 14, a învins, vineri, cu scorul de 7-6 (6), 4-6, 6-2, cuplul argentinian Diego Schwartzman/Horacio Zeballo şi s-a calificat în optimile de finală ale Australian Open.

* Victorii la dublu pentru Florin Mergea şi Horia Tecău

Florin Mergea şi echipa sa (Sursa foto: Facebook)
Perechea Florin Mergea-Dominic Inglot (România / Marea Britanie), cap de serie numărul 14, a învins, vineri, cu scorul de 7-6 (6), 4-6, 6-2, cuplul argentinian Diego Schwartzman-Horacio Zeballo şi s-a calificat în optimile de finală ale Australian Open.
În faza următoarea, învingătorii vor da piept cu echipa câştigătoare din meciul Bob şi Mike Bryan (SUA), cap de serie numărul 1 - Carlos Berlocq / Leonardo Mayer (Argentina).
Tot la dublu masculin şi tot astăzi, am consemnat o nouă victorie românească în meciul Chris Guccione – Lleyton Hewitt (Australia) -
Jean Julien Rojer (Olanda) - Horia Tecău (România) [nr. 6] 4-6, 2-6.
Calificarea în turul 3 la Australian Open este recompensată cu un premiu total de 39.000 de dolari australieni (27.500 de euro).
În turul secund al probei de dublu feminin, vineri s-a disputat meciul
Raquel Kops-Jones -Abigail Spears (SUA) [5] - Vitalia Diatchenko (Rusia) – Monica Niculescu (România) 6-1, 3-6, 7-6 (7/5).
(Surse: Agerpres, Mediafax, Australian Open)