luni, 5 ianuarie 2015

Simona Halep a păşit cu dreptul la turneul WTA de la Shenzhen

Sursa foto: Shenzhen Open 2015
Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat cu destule emoții în optimile de finală ale turneului WTA de la Shenzhen (China), dotat cu premii totale de 500.000 de dolari, după ce a dispus în runda inaugurală de Annika Beck (Germania), cu 4-6, 6-4, 6-3.
Halep (23 ani, locul 3 WTA), principala favorită, a avut nevoie de aproape două ore de joc pentru a trece de Beck, o adversară de 20 de ani, aflată pe locul 55 în lume.
Simona a început bine, a condus cu 1-0, 2-1 și 3-2, ratând și șase mingi de break, dar Beck a jucat de la egal la egal, reușind un break la scorul de 3-3, după care și-a adjudecat primul set cu 6-4, în 40 de minute.
Halep și-a câștigat serviciul în debutul setului secund, dar apoi Beck a preluat conducerea cu 2-1, Halep a făcut rebreak, cele două mergând cap la cap până la 4-4, când Simona a mai câștigat o dată pe serviciul adversarei, iar apoi a luat setul cu 6-4, egalând situația.
În decisiv, Halep a avut un finiș remarcabil, cu patru ghemuri câștigate la rând, după ce a fost condusă cu 3-2, obținând victoria cu 4-6, 6-4, 6-3, după o oră și 53 de minute.
Simona Halep a arătat în primul său meci din 2015, an pe care îl începe alături de antrenorul Victor Ioniță, că are probleme la serviciu, adunând nu mai puțin de 10 duble greșeli (dar a reușit și patru ași).
Românca are acum 3-1 în meciurile directe cu Beck, singurul eșec fiind anul trecut, când a fost nevoită să abandoneze în optimi la 's-Hertogenbosch (Olanda), la scorul de 7-5, 2-3. Simona a învins-o pe Beck în 2013 în prima rundă a turneului olandez, cu 6-1, 2-6, 6-3, precum și anul trecut la Doha, cu 6-4, 6-1, în optimi.
Simona Halep și-a asigurat 4.928 dolari și 30 de puncte WTA, iar în optimi o va întâlni pe rusoaica Natalia Vihlianțeva (17 ani, 584 WTA).
În schimb, jucătoarea de tenis Monica Niculescu, locul 46 WTA şi cap de serie numărul 7, a fost eliminată, luni, în primul tur la Shenzhen (China), informează wtatennis.com.
Niculescu a fost învinsă cu scorul de 6-1, 7-5, într-o oră şi 29 de minute, de sportiva slovenă Polona Hercog, numărul 94 mondial.
Monica Niculescu a obţinut pentru participarea în primul tur 3.199 de dolari şi un punct WTA. (Surse: Agerpres şi Mediafax)