luni, 26 ianuarie 2015

Horia Tecău şi Florin Mergea, adversari la Australian Open

Simona Halep (sursa: Australian Open)

Perechile Horia Tecău - Jean-Julien Rojer (România / Olanda), cap de serie numărul 6 şi Florin Mergea - Dominic Inglot (România / Marea Britanie, cap de serie numărul 14) s-au calificat, luni, în sferturile de finală ale probei de dublu masculin din cadrul Australian Open.
Mergea şi Inglot au trecut în turul trei de principalii favoriţi, fraţii Bob şi Mike Bryan din SUA, scor 7-6 (4), 6-3.
Tecău şi Rojer au învins, cu scorul de 3-6, 7-5, 7-6 (5), cuplul Eric Butorac - Sam Groth (SUA / Australia), cap de serie numărul 12.
Cei doi români vor fi adversari în sferturile de finală ale turneului de dublu masculin.
Cele două perechi sfertfinaliste, cu doi români în echipă, și-au asigurat cecuri de 65.000 de dolari australieni și 360 de puncte ATP fiecare, România urmând să aibă sigur un reprezentant în semifinale.
Să mai menţionăm că, jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA, o va întâlni în noaptea de luni spre marţi pe sportiva rusă Ekaterina Makarova, numărul 11 mondial, în sferturile de finală ale turneului Australian Open, conform programului anunţat pe site-ul oficial al competiţiei.
Halep şi Makarova vor juca pe Rod Laver Arena, de la ora 02.00 (ora României).
În programul de marţi se află şi Florin Mergea, care va juca în optimile probei de dublu mixt, alături de olandeza Michaella Krajicek, împotriva cuplului Kristina Mladenovici - Daniel Nestor (Franţa / Canada, cap de serie numărul 3). Meciul se va disputa pe Margaret Court Arena, după o partidă de dublu masculin şi două de dublu feminin. (Sursa: Mediafax)