joi, 8 ianuarie 2015

Simona Halep, în semifinale la Shenzhen !

Sursa foto: WTA Shenzhen Open 2015
A treia jucătoare de tenis a lumii, Simona Halep, a acces în semifinalele primului său turneu din 2015, la Shenzhen, în urma unei victorii facile în fața sârboaicei Aleksandra Krunic (locul 84 WTA), scor 6-3, 6-3, după un meci de o oră și 2 minute şi 19 secunde.
Constănțeanca de 23 de ani, aflată în premieră la această competiție, și-a asigurat astfel 110 de puncte WTA și un premiu de 29.730 de dolari.
Românca a mai învins-o pe sportiva născută la Moscova și la Bucharest Open, în 2014, scor 6-2, 6-4 (în turul secund), atunci când adversara sa ocupa poziția 15 în lume. Sportiva care va împlini 22 de ani pe 15 martie, a trecut în prima manșă de chinezoaica Lin Zhu, scor 6-4, 7-6(4), iar în turul al doilea de slovaca Anna Schmiedlová (locul 73 WTA), scor 3-6, 7-6 (1), 6-1.
În primul tur, a treia jucătoare a lumii, Simona Halep, a trecut de nemțoaica Annika Beck (locul 55 WTA) cu scorul de 4-6, 6-4, 6-3, iar în turul secund, de rusoaica Natalia Vikhlyanțeva (locul 588 în lume), scor 6-2, 6-2.
Simona Halep are opt titluri WTA în palmares, după ce a câștigat, în 2013, competițiile de la Nurnberg, S-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven, Moscova şi de la WTA Tournament Of Champions, de la Sofia, iar în 2014 turneul de la Doha și cel de la București. De asemenea, Simona Halep a mai jucat cinci finale în competițiile WTA: la Fes, în 2010 şi 2011, la Bruxelles, în 2012, respectiv la Madrid și la Roland Garros în 2014.
În 2014, constănțeanca a ajuns în prima sa finală de Grand Slam, la Roland Garros, pierdută în fața Mariei Șarapova, în semifinale la Wimbledon, unde a fost învinsă de Eugenie Bouchard, și a participat pentru prima oară în carieră la Turneul Campioanelor, unde a fost învinsă în finală de Serena Williams.
La competiția din China au mai participat alte două românce, care au fost învinse încă din prima rundă: Monica Niculescu (locul 46 WTA și cap de serie numărul 7) a fost eliminată de slovena Polona Hercog, scor 1-6, 5-7, după un meci de o oră și 27 de minute, iar Irina-Camelia Begu (poziția 41 mondială, a șasea favorită) a fost învinsă, scor 7-6(5), 4-6, 1-6, de Katerina Siniakova (Cehia, locul 83 WTA), după un meci care a durat 2 ore și 8 minute.
Cele două sportive au fost eliminate și din competiția de dublu: Monica Niculescu a făcut pereche cu Zarina Diyas (Kazahstan), și au fost învinse de ucrainencele Liudmila Kichenok și Nadiia Kichenok (6-4, 3-6, 5-10), iar Irina Begu și iberica Lara Arruabarrena, desemnate cap de serie numărul 2, au pierdut partida cu Luksika Kumkhum (Taiwan) / Lin Zhu (China), scor 5-7, 1-6.
În semifinalele de la Shenzhen, Simona Halep se va confrunta cu chinezoaica Saisai Zheng, care a dispus în sferturi de Zarina Diyas (Kazakhstan, nr. 4) cu scorul de 3-6, 7-6 (2), 6-2.
Celelalte meciuri din sferturi, ale probei de simplu, sunt Timea Bacsinszky (Elveţia, nr. 8) - Vera Zvonareva (Rusia) 3-2 (retragere Zvonareva) şi Tereza Smitkova (Cehia) – Petra Kvitova (Cehia, nr. 2) 5-7 (meciul este în derulare).
În proba de dublu, tot astăzi se dispută partidele Timea Bacsinszky (Elveţia) / Vera Zvonareva (Rusia) – Liudmila Kichenok (Ucraina) / Nadiia Kichenok (Ucraina) şi Chen Liang (China) / Yafan Wang (China) – Magda Linette (Polonia) / Saisai Zheng (China).
(Surse: Agerpres, WTA Shenzhen, Dan Teodorescu)