vineri, 9 ianuarie 2015

Simona Halep, în a 15-a finală WTA a carierei, la Shenzhen

Simona Halep (sursa foto: WTA Shenzhen Open)

A treia jucătoare de tenis a lumii, Simona Halep, a acces în finala turneului de la Shenzhen, în urma victoriei contra chinezoaicei Saisai Zheng (poziția 97 în topul mondial), scor 6-2, 6-3, după un meci de o oră și 26 de minute. Constănțeanca de 23 de ani, aflată în premieră la această competiție, și-a asigurat astfel 180 de puncte și 55.323 de dolari.
În cealaltă semifinală se întâlnesc Timea Bacsinszky (Elveţia, nr. 8) şi Petra Kvitova (Cehia, nr. 2).
În primul tur, a treia jucătoare a lumii a trecut de nemțoaica Annika Beck (locul 55 WTA) cu scorul de 4-6, 6-4, 6-3, în turul secund, de rusoaica Natalia Vikhlyanțeva (locul 588 în lume), scor 6-2, 6-2, iar în sferturi de sârboaica Aleksandra Krunic (locul 84 WTA), scor 6-3, 6-3.
Chinezoaica de 20 de ani a dispus în ”sferturi” de kazaha Zarina Diyas (locul 32 WTA, cap de serie numărul 4) cu 3-6, 7-6(2), 6-2, la capătul unui meci de 2 ore și 40 de minute. În precendetele jocuri de la acest turneu, Saisai Zheng a mai dispus de Alexandra Dulgheru (poziția 82 în lume), scor 7-5, 5-7, 6-1, și Polona Hercog (6-3, 2-6, 6-2), slovena de pe locul 94 WTA care a eliminat-o în prima rundă pe Monica Niculescu (poziția 46 mondială).
Chinezoaica s-a aflat pentru a treia oară la Shenzen, dar acum a trecut în premieră de primul tur: în 2012 a fost învinsă de Monica Niculescu (6-4, 7-5), iar  anul trecut a fost eliminată de Sara Errani (6-0, 3-6, 7-6).
Simona Halep are opt titluri WTA în palmares, după ce a câștigat, în 2013, competițiile de la Nurnberg, S-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven, Moscova şi de la WTA Tournament Of Champions, de la Sofia, iar în acest an turneul de la Doha și cel de la București. De asemenea, Simona Halep a mai jucat cinci finale în competițiile WTA: la Fes, în 2010 şi 2011, la Bruxelles, în 2012, respectiv la Madrid și la Roland Garros în 2014.
În 2014, constănțeanca a ajuns în prima sa finală de Grand Slam, la Roland Garros, pierdută în fața Mariei Șarapova, în semifinale la Wimbledon, unde a fost învinsă de Eugenie Bouchard, și a participat pentru prima oară în carieră la Turneul Campioanelor, unde a fost învinsă în finală de Serena Williams.

* Niculescu şi Begu eliminate de la turneul din China

La competiția din China au mai participat alte două românce, care au fost învinse încă din prima rundă: Monica Niculescu (locul 46 WTA și cap de serie numărul 7) a fost eliminată de slovena Polona Hercog, scor 1-6, 5-7, după un meci de o oră și 27 de minute, iar Irina-Camelia Begu (poziția 41 mondială, a șasea favorită) a fost învinsă, scor 7-6(5), 4-6, 1-6, de Katerina Siniakova (Cehia, locul 83 WTA), după un meci care a durat 2 ore și 8 minute.
Cele două sportive au fost eliminate și din competiția de dublu: Monica Niculescu a făcut pereche cu Zarina Diyas (Kazahstan), și au fost învinse de ucrainencele Liudmila Kichenok și Nadiia Kichenok (6-4, 3-6, 5-10), iar Irina Begu și iberica Lara Arruabarrena, desemnate cap de serie numărul 2, au pierdut partida cu Luksika Kumkhum (Taiwan) / Lin Zhu (China), scor 5-7, 1-6. (Sursa: TVR)