marți, 25 septembrie 2012

Speranţa moare ultima: Bourceanu devine erou stelar în minutul 90+6 !

* Pe National Arena din Capitală, luni seara Steaua Bucureşti a învins Rapid Bucureşti, scor 1-0 (0-0), în derby-ul etapei a IX-a a Ligii I

Echipa Steaua Bucureşti a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia Rapid Bucureşti, în derby-ul etapei a IX-a a Ligii I disputat pe Arena Naţională şi revine pe primul loc al clasamentului.
Unicul gol al partidei a fost înscris de mijlocaşul Bourceanu, în minutul 90+6, cu un şut de la 10 metri la colţul lung, după o pasă de la Chipciu de pe partea dreaptă.
Au mai ratat ocazii mari de gol jucătorii Chipciu (min. 6 şi 60, bară în min. 64 şi din nou bară în min. 90+3 din lovitură liberă), Rusescu (min. 23, 31, 63), Adi Rocha (min. 35) şi Szukala (min. 87), respectiv Teixeira (min. 21) şi Pancu (min. 77).
Au evoluat echipele:
- Steaua Bucureşti: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Chipciu, Rusescu (Nikolici '71), Tănase (T. Bălan '76) - A. Rocha (A. Popa '46). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.
- Rapid Bucureşti: Pecanha - Oros, N. Grigore (Burcă '59), Glauber, Milisavljevici - Codrea - Teixeira, Pancu, Herea (Roman '74) - Surdu, Bilaşco (Goga '53). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.
- Cartonaşe galbene: Georgievski '42 / Glauber '49, Pancu '55, Surdu '64, Goga '84.
Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Slovenia, formată din Slavko Vincici (central), Andrej Kokolj, Robert Vukan (asistenţi) şi Dejan Balajici (rezervă).
Observatori partidei au fost Gheorghe Nedelescu şi Aron Huzu.
La meci au asistat 42.876 de spectatori, între care şi 2.500 de fani rapidişti.
Suporterii Rapidului au venit îmbrăcaţi toţi în tricouri de culoare albă pe care este desenată o cruce de mari dimensiuni.
Fanii stelişti au afişat următoarele bannere: "Aripi negre colorate în peluze adunate", "Tricouri noi, să fiţi băieţi, astăzi purtaţi... Dar oare după meci, câţi dintre voi le şi spălaţi", "1923 cea mai tare frecvenţă pentru «ultraşii» fără potenţă", "www.fcrd.rom", "Nu răguşiţi şi nu vă agitaţi / mâine după fier vechi tre' să strigaţi", "Avem deasupra noastră dovada că poliţia franceză îşi face treaba", ultimul în contextul în care galeria Stelei se află la peluza sud, iar în zona de deasupra sunt suporterii Rapidului.
Suporterii rapidişti au aruncat cu şapte petarde din peluză înspre fanii stelei de la inelul I, iar în minutul 6 fanii roş-albaştri de la peluza sud au vrut să se ducă peste susţinătorii giuleşteni. Ei au fost opriţi de către jandarmi, care au creat un cordon la ieşirea de pe inelul I. Fanii Stelei au mai încercat să se ducă de două ori peste suporterii rapidişti, jandarmii fiind nevoiţi să folosească bastoanele din dotare.
Jucătorii Stelei şi ai Rapidului au intrat pe teren, înainte de începerea jocului, cu tricouri speciale, gazdele cu mesajul: "Alături de nea Imi şi Helmuth", iar oaspeţii cu "Fii tare, spartane".
La finalul partidei, suporterii stelişti de la tribuna 0, care se aflau în zona gurii de tunel ce duce la vestiare, i-au scuipat şi înjurat pe jucătorii rapidişti.
Steaua a reuşit a cincea victorie pe teren propriu în tot atâtea meciuri disputate acasă, în actualul sezon al Ligii I.

* “MM” Stoica face declaraţii la finalul partidei

Managerul general al FC Steaua, Mihai Stoica, a declarat după derbyul cu Rapid, că steliştii şi-au dominat în totalitate adversarii şi erau singura echipă care merita victoria, menţionând că formaţia giuleşteană "a făcut antijoc" încă din prima repriză.
"Pe teren a fost o singură echipă care trebuia să câştige acest meci, minciuna nu putea să dureze la infinit.  Au făcut un joc de excepţie, după o partidă grea cu Stuttgart, şi şi-au dominat în totalitate adversarul. Am câştigat împotriva unei echipe care a făcut antijoc încă din prima repriză. Meritul le aparţine jucătorilor, antrenorilor şi publicului minunat", a spus “MM” Stoica.

* Rezultatele complete din etapa a IX-a a Ligii I de fotbal

Rezultate înregistrate în partidele disputate, vineri, sâmbătă, duminică şi luni, în etapa a IX-a a Ligii I sunt următoarele:

18. CSMS Iaşi 9 0 2 7 7-18 2
(*) - Echipa Oţelul Galaţi a început sezonul cu o penalizare de două puncte.

* Un nou meci din campionat în Dealul Copoului

Etapa a X-a din prima ligă de fotbal programează partidele:
- Sâmbătă, 29 septembrie:
Ora 17:00: Gaz Metan Mediaş - U Cluj (în direct pe DigiSport)
19:00: FC Vaslui – Concordia Chiajna (DigiSport)
21:30: CFR Cluj - Gloria Bistriţa (DigiSport)
- Duminică, 30 septembrie:
17:00: Oţelul Galaţi - FC Braşov (DigiSport)
19:00: CSMS Iaşi - CS Turnu Severin (DolceSport)
19:00: Rapid Bucureşti – Viitorul Constanţa (DigiSport)
21:30: Petrolul Ploieşti – Steaua Bucureşti (DigiSport)
- Luni, 1 octombrie:
18:00: Ceahlăul Piatra Neamţ - Astra Giurgiu (DigiSport)
20:30: Dinamo Bucureşti – Pandurii Tg. Jiu (Antena 1 / Dolce Sport).
Dar până atunci, în perioada 25-27 septembrie, se vor disputa 16-imile de finală din Cupa României. Tot în Dealul Copoului, joi, de la ora 17.00, în direct pe DigiSport, CSMS Iaşi se va confrunta cu Astra Giurgiu.