vineri, 28 septembrie 2012

Steaua, ultima calificată în optimile Cupei României

* În ultimul meci din 16-imile de finală ale competiţiei, echipa Steaua Bucureşti a învins, joi seara, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-1), formaţia de liga a doua, FCM Târgu Mureş

Golurile învingătorilor au fost marcate de M. Costea '13 (penalty), '50, Nikolici '48. Pentru FCM Târgu Mureş a înscris Dâlbea, în minutul 40. Cu o echipă plină de rezerve şi cu trei jucători în minus până la final, Steaua a suferit îndelung în meciul cu FCM Târgu Mureş din Ghencea. În minutul 31, Steaua a rămas în inferioritate numerică, fiind eliminat Gardoş după ce a primit al doilea cartonaş galben. Din minutul 75, Steaua jucat cu doi oameni mai puţin pe teren, deoarece Szukala s-a accidentat. În minutul 90+2, s-a accidentat şi Pârvulescu, Steaua terminând jocul cu trei oameni mai puţin pe teren. La momentul accidentării lui Pârvulescu, managerul general al Stelei, Mihai Stoica, a fost aproape să fie lovit de maşinuţa cu care se scot în afara terenului jucătorii accidentaţi.
Au evoluat echipele:
- Steaua Bucureşti: Stanca - Matei (Szukala '64), Martinovici, Dumitraş, Pârvulescu - Gardoş, Filip - Prepeliţă, Bălan (A. Popa '69), M. Costea - Machado (Nikolici '46). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.
- FCM Târgu Mureş: Abraham - Vagner (Bunea '69), Pascariu, E. Nicu, Szilagyi - Precup (Hanca '53), Dâlbea, Pădureţu, Şaim - C. Cristea, Huiban (Apostu '59). Antrenor: Daniel Isãilã.
Meciul a fost arbitrat de o brigadă condusă la centru de Lucian Rusandu. La partidă au asistat 6000 de spectatori.
În optimile de finală ale Cupei României - Timişoreana s-au mai calificat echipele Ceahlăul Piatra Neamţ, Concordia Chiajna, Dinamo Bucureşti, Petrolul Ploieşti, Oţelul Galaţi, Pandurii Târgu Jiu, FC Botoşani, CS Turnu Severin, Delta Tulcea, Gaz Metan Mediaş, FC Braşov, CFR Cluj, CF Brăila, Astra Giurgiu şi Rapid.
Rezultatele complete din 16-imile de finală ale Cupei României la fotbal au fost:
Ceahlăul Piatra Neamţ - Gloria Bistriţa 4-0
Şoimii Pâncota - Concordia Chiajna 2-3
Dinamo Bucureşti - Voinţa Sibiu 2-1 (după prelungiri)
AS Berceni - CFR Cluj 0-2
CF Brăila - Viitorul Constanţa 6-5 (la 11 metri)
CSMS Iaşi - Astra Giurgiu 1-4
Rapid Bucureşti - Olimpia Satu Mare 6-0
Steaua Bucureşti – FCM Târgu Mureş 3-1.
Tragerea la sorţi a optimilor de finală ale Cupei României - Timişoreana va avea loc miercuri, 3 octombrie, la ora 16.00.