miercuri, 6 mai 2015

S-a întâmplat la Iaşi: Cinci medalii pentru România la Campionatul European de dezlegări la şah !

Irina Bulmaga şi Alina L'Ami
Sala Polivalentă ieşeană a găzduit recent Campionatul European la dezlegări, competiţie majoră a acestui îndrăgit domeniu al şahului, la care au participat 16 echipe naţionale şi 65 sportivi, printre ei fiind şi Irina Bulmaga şi Alina L’Ami (ex-Motoc), ambele de la CS Politehnica Iaşi.
Loturile României au următoarea alcătuire:
- Masculin: Lucian-Costin Miron, Mihail Marin, Vladimir Doncea, Radu-Cristian Toma și Valeriu Petrovici;
- Feminin: Irina Bulmaga, Teodora Trăistaru, Alina L’Ami, Dariana-Gabriela Didiliuc, Delia- Monica Duca;
România a cucerit cinci medalii la Campionatul European de dezlegări la şah, iar cel mai important succes a fost obţinut în turneul principal open feminin, în care tot podiumul a fost ocupat de şahiste din ţara noastră: Irina Bulmaga (locul 1), Teodora Trăistaru (locul 2) şi Alina L’Ami (locul 3).
La categoria tineret, Irina Bulmaga şi Radu-Cristian Toma au obţinut medaliile de argint, respectiv bronz, concursul fiind câştigat de slovacul Tomas Peitl.
La masculin, primele locuri au fost obţinute de Gheorghi Evseev (Rusia), Anatoli Mukoseev (Rusia) şi Kacper Piorun (Polonia). Pe locul 37 s-a clasat românul Lucian Costin Miron.
În clasamentul pe echipe, pe podium s-au clasat Polonia (locul 1), Rusia (2) şi Serbia (3). România I (Doncea Vladimir, Marin Mihail,
Miron Lucian-Costin, Toma Radu-Cristian) s-a clasat pe locul 10, iar România II (Bulmaga Irina, Didiliuc Dariana-Gabriela, L'Ami Alina, Trăistaru Teodora) pe locul 15.
A fost un turneu bun pentru şahul ieşean, care a cucerit medalii prin Bulmaga şi L’Ami, Vor urma şi alte surprize plăcute pentru şahul ieşean, pe care le vom detalia în perioada următoare !”, ne-a declarat antrenorul de şah prof. Vlad Ungureanu, de la CS Politehnica Iaşi.
Următorul turneu este „Iaşi Open 2015”, un nou festival şahistic al Iaşului organizat în cadrul manifestării FIE – Festivalul Internaţional al Educaţiei, dar vor fi şi concursuri importante de şah în şcoli şi grădiniţe.
DAN TEODORESCU (Sursa: FR Şah)