marți, 18 decembrie 2012

Culturistul Ionuţ Grigoraş, un onorant loc 6 la Campionatele Mondiale de la Budapesta

* La doar 23 ani, sportivul clubului CFR Iaşi, antrenat de dublul campion mondial Petru Ciorbă, a fost finalist şi s-a clasat pe locul 6 în cadrul probei de bodybuilding clasic – clasa open, la juniori
Ionuţ Grigoraş

În perioada 14-17 decembrie, la Budapesta (Ungaria), a avut Campionatul Mondial de Boybuilding, Bodybuilding clasic, Fitness, Bodyfitness şi Bikini, pentru juniori şi masters. La această competitie au participat peste 350 de sportivi, din 50 de ţări, printre ele fiind şi România.
Clubul Sportiv CFR Iaşi a fost reprezentat de culturistul Ionuţ Grigoraş (antrenor: Petru Ciorbă), care s-a calificat în finala probei de bodybuilding clasic – clasa open, la juniori, unde a ocupat un onorant loc 6 la prima sa participare la o competiţie internaţională de nivel mondial.
Într-un concurs cu 17 sportivi participanţi, clasamentul probei de bodybuilding clasic – clasa open (juniori) a fost următorul:
15. Nándor Fischer (Ungaria B) - 1992 176/76,2 68
Nu au fost clasificaţi Hasan G (Turcia) - 1990 174/70,3 şi Adel Meabed (Egipt) - 1992 167/62,8.
La finalul competiţiei din capitala Ungariei, antrenorul ceferist ieşean Petru Ciorbă, care este şi vicepreşedintele Federaţiei Române de Culturism şi Fitness ne-a declarat: “Pentru Ionuţ Grigoraş a fost al treilea concurs din viaţa lui şi primul pe plan internaţional. Iar un loc 6 la un Campionat Mondial este chiar o performanţă ! Se putea cred şi mai bine, dar probabil a clacat psihic la un moment dat, după calificarea în finala probei de la Budapesta !”.
În clasamentul pe naţiuni, cu 50 ţări participante, România s-a clasat pe locul 6, cu 78 puncte, după 1. Germania - 120 pct, 2. Ucraina - 90 pct, 3. Cehia - 85 pct, 4. Polonia - 85 pct, 5. Rusia - 83 pct. În urma României s-au clasat 7. Ungaria - 70 pct, 8. Spania - 66 pct, 9. Turcia – 63 pct, 10. Italia - 58 pct, 11. Franţa - 48 pct, 12. Slovacia - 47 pct, 13. Egipt - 41 pct, 14. Suedia - 40 pct, 15. Lituania - 40 pct, 16. Marea Britanie - 33 pct, 17. Africa de Sud - 28 pct, 18. Norvegia - 23 pct, 19. Islanda - 21 pct, iar pe locul 20 a fost Brazilia, cu 19 pct. Au urmat apoi celelalte ţări participante, care au cucerit puncte în cadrul “Mondialului” de la Budapesta.