marți, 11 decembrie 2012

Steaua învinge Astra în marele derby al fotbalului românesc

* Echipa Steaua Bucureşti a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), formaţia Astra Giurgiu, în ultimul meci al etapei a XIX-a a Ligii I şi s-a distanţat la zece puncte în clasament.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Tănase – min. 13 şi Prepeliţă – min. 75, după următoarele faze de joc:
- 1-0: Defensiva oaspeţilor nu a reuşit să respingă un balon centrat din corner de pe partea dreaptă şi Tănase a înscris cu un şut de la 4 metri din lateral dreapta.
- 2-0: Adi Rocha i-a pasat lui Prepeliţă şi mijlocaşul stelist a înscris cu un şut în forţă de la 10 metri din lateral stânga.
Au evoluat echipele:
- Steaua Bucureşti: Tătăruşanu - Chipciu, Gardoş, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa, Rusescu (M. Costea '80), Tănase (Prepeliţă '74) - Nikolici (Adi Rocha '68). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.
- Astra Giurgiu: Lung jr - Bărboianu, Găman, Mureşan, Junior Morais - Seto, Yahaya - William (Enache '55), Budescu (Tembo '56), Distefano - Fatai (Ivanovski '76). Antrenor: Valentin Sinescu.
- Cartonaşe galbene: Prepeliţă '90+4 / Budescu '57.
- Arbitri: Alexandru Tudor (central) - Aurel Oniţă, Octavian Şovre (asistenţi) - Cătălin Popa (rezervă).
- Observatori: Dan Petrescu şi Claudiu Popa.
La partida din Ghencea au asistat 9.852 de spectatori, dintre care 500 de fani ai Astrei.
În prima repriză, Steaua a jucat în tricouri bleu, iar oaspeţii au evoluat în alb, jucătorii celor două formaţii putând fi uşor confundaţi. La pauză, steliştii şi-au schimbat echipamentul şi au evoluat în echipament roşu. În prima repriză, numerele de pe tricourile steliştilor erau jumătate scrise cu roşu şi jumătate cu albastru.
Suporterii Stelei au afişat următoarele bannere: "Mami nu aprinde lumânările că ne bate nenea jandarmul", "Meteo: Ghencea +11, Ştefan cel Mare -14, Giuleşti -18" şi "Odihneşte-te în pace Cosmin", cu referire la fanul dinamovist decedat la sfârşitul lunii noiembrie.
La începutul meciului fanii de la tribuna a doua au aruncat cu bulgări de zăpadă la intrarea echipelor în teren. Bulgării i-au lovit pe jucătorii ambelor formaţii, dar şi pe oficialii partidei. În minutul 40, Constantin Budescu a refuzat să execute o lovitură de colţ, deoarece fanii Stelei de la Peluza Sud aruncau cu bulgări în el. La finalul primei reprize, managerul general al Stelei, Mihai Stoica, s-a îndreptat spre banca Astrei Giurgiu pentru a-l proteja pe preşedintele Dinu Gheorghe de bulgării aruncaţi din tribune. De asemenea, de la staţia de amplificare s-a făcut apel în mai multe rânduri pentru a nu se mai arunca cu bulgări.
În minutul 57, Budescu, care abia fusese înlocuit, a vrut să ajungă la vestiare prin teren, încercând să se protejeze astfel de bulgării aruncaţi de suporteri din tribune. Arbitrul Alexandru Tudor l-a observat şi i-a acordat cartonaşul galben.
După ce a fost schimbat în minutul 80, atacantul stelist Raul Rusescu a mers în Peluza Sud şi a cântat alături de fani.

* Rezultate complete din etapa a XIX-a a Liga I, clasamentul competiţiei şi programul ultimei runde din acest an

Rezultate înregistrate în partidele disputate, vineri, sâmbătă, duminică şi luni, în etapa a XIX-a a Ligii I au fost următoarele:
- Gloria Bistriţa - Universitatea Cluj 0-0
- Pandurii Târgu Jiu - Gaz Metan Mediaş 1-1
Au marcat: Viera '27 / Rusu '90+2 (autogol)
- Petrolul Ploieşti - FC Vaslui 0-0
- Rapid Bucureşti - Oţelul Galaţi 2-3
Au marcat: Herea '29, Ioniţă '53 / Pena '31, '39, '63
- CFR Cluj - Ceahlăul Piatra Neamţ 3-2
Au marcat: Rui Pedro '20, Deac '55 (penalty), Kapetanos '85 / Golubovici '38, Achim '90+1
- CSMS Iaşi - Dinamo Bucureşti 1-1
Au marcat: Straton '1 / Tincu '23 (autogol)
18. Gloria Bistriţa 19 2 6 11 13-36 12.
(*) - Echipa Oţelul Galaţi a început sezonul cu o penalizare de două puncte.

- 18:00: Concordia Chiajna - CS Turnu Severin (DigiSport 1);
- 20:30: Astra Giurgiu – Viitorul Constanţa (DigiSport 1).

* S-a amânat prima manşă din semifinalele Cupei României

Presedintele FR Fotbal, Mircea Sandu, a declarat că membrii Comitetului Executiv al FRF au aprobat ca ambele manşe ale semifinalelor Cupei României să se dispute în 2013, la solicitarea echipelor Oţelul Galaţi şi CFR Cluj. Manşa întâi a semifinalelor ar fi trebuit să se joace în această săptămână, miercuri la Galaţi (Oţelul – Petrolul) şi joi la Cluj (CFR – Astra). Conform deciziei de luni a Comitetului Executiv al FRF, turul semifinalelor Cupei României va avea loc în 17 aprilie, iar returul în 22 mai 2013. Finala se va juca pe 1 iunie 2013.

* Cantonamente la Slănic Moldova şi în Antalya pentru CSMS Iaşi

Să mai menţionăm că, CSMS Iaşi şi-a fixat deja programul de pregătire de la începutul anului viitor, pentru returul de campionat.
După reunirea lotului din 9 ianuarie 2013, echipa din Copou va efectua vizita medicală, iar de pe 15 ianuarie va pleca într-un cantonament de pregătire fizică la Slănic Moldova, pe o perioadă de 9 zile. După încă o săptămână de pregătire pe terenul propriu de la Iaşi, CSMS se va muta în Turcia, în Antalya, unde va continua antrenamentele şi va juca şi patru partide amicale. După Antalya, CSMS va reveni în Copou şi va susţină un nou joc de pregătire înainte de începerea returului, cu ultimele 14 meciuri ale sezonului.  În primul meci de campionat de anul viitor, în deplasare, CSMS Iaşi se va confrunta cu Petrolul Ploieşti.