sâmbătă, 8 decembrie 2012

Katarina Bulatovic şi Marija Jovanovic, jucătoare la Oltchim, înving România la EURO 2012 !

* Naţionala de handbal feminin a României a fost învinsă vineri, la Vrşeţ, cu scorul de 23-20 (9-10), de reprezentativa Muntenegrului, în ultimul meci din grupa D a Campionatului European din Serbia.
Zece coechipiere de la Oltchim s-au regăsit în duelul România-Muntenegru, pentru adversare evoluând Bulatovic şi Jovanovic, în meciul în care a fost lăsat deoparte interesul de club. Peste 2.000 de de fani români au invadat arena din Vrşeţ (localitate aflată la doar 18 km de graniţa cu România), au intonat imnul ca şi cum meciul s-ar fi jucat în România, dar au şi aplaudat cu frenezie debutul tricolorelor împotriva vicecampioanei olimpice. Paula Ungureanu a fost titulară, iar prima intervenţie reuşită a făcut tribunele să "explodeze" (min. 2), dar scorul a fost deschis chiar de colega sa de club de la Oltchim Rm. Vâlcea, Katarina Bulatovic (min. 3). Neagu a adus egalarea, 1-1 (min. 5), cu o aruncare plină de nerv, exact ca în vremurile ei bune. A scos apoi şi un 7 metri, plus eliminare adversă, iar Brădeanu a transformat şi a adus avantajul României pentru prima dată, 2-1 (min. 6).
Meciul a continuat echilibrat, 3-3 (min. 8), iar când Ungureanu a apărat de la 7 metri, în faţa lui Bulatovic, uralele au fost maxime (min. 10). Patru minute mai târziu, Muntenegru avea 6 mingi pierdute, jucătoarele lui Adzic fiind clar incomodate de galeria României. Geiger a marcat pentru 5-4, Brădeanu a dus scorul la 6-4 (min. 15), apărarea fiind punctul forte al României, care a anihiliat linia de 9 metri adversă şi a recuperat inteligent mingi. În minutul 19, Geiger a mărit avantajul, 7-4, iar handbalistele din Muntenegru erau dezorientate, la fel şi antrenorul lor, Adzic. România a continuat să domine, 8-5 (min. 23), antrenorul Tadici cerând un time-out, după un gol al lui Knezevic, iar rezultatul s-a văzut imediat, 9-6 (min. 24). Ultimele minute au fost haotice, ambele echipe greşind pe bandă rulantă, dar Muntenegru a găsit puterea să revină în joc, 9-9 (min. 29). Manea a readus liniştea, 10-9, acesta fiind scorul pauzei, după 30 de minute în care Paula Ungureanu a avut 9 intervenţii reuşite.

* O repriză de vis pentru vicecampioana olimpică, Muntenegru

La reluare, Nechita a înscris primul gol, 11-9, dar Muntenegru a egalat rapid, arătând altă faţă în partea a doua, 11-11 (min. 33) şi, mai mult, Marija Jovanovic (şi ea jucătoare la Oltchim Rm. Vâlcea) a marcat pentru 11-12. România a adunat cinci atacuri consecutive, cu şuturi direct în portarul Barjaktarovic, în timp ce Paula Ungureanu lupta magnific în poarta opusă. Trecuseră 7 minute de când tricolorele nu au mai marcat, iar Bulatovic nu a iertat, 11-13 (min. 39). Egalarea a venit pe mâna lui Geiger (min. 41), într-un vacarm de nedescris. "România, România, ole, ole, ole!", a fost scandarea menită să monteze echipa tricoloră, dar fetele lui Tadici nu au reuşit, 13-15 (min. 43), fiind nevoie de un time-out. Jocul cu pivotul nu a mers deloc, Muntenegru apărându-se ca la carte la Stanca şi Manea, în timp ce linia de 9 metri a obosit treptat în absenţa combinaţiilor cu extremele (14-17, min. 46). Eforturile României au crescut cu fiecare minut, motivaţia handbalistelor lui Tadici fiind maximă, cu bucurie nemărginită la goluri sau intervenţii reuşite ale portarilor. Cu 10 minute înainte de final, Brădeanu a marcat un gol superb, 17-18, dar Bulatovic, despre care coechipierele sale de la Oltchim au spus că ştiu cum s-o contracareze, a fost de neoprit, 17-19. Antrenorul Tadici şi-a arătat de câteva ori nemulţumirea faţă de arbitraj, huiduielile s-au amestecat cu încurajările, dar Muntenegru nu a mai putut fi oprită din drumul spre victorie, în pofida luptei României, 18-20 (min. 55) şi 20-22 (min. 58). Scor final 20-23, iar România încheie grupa cu înfrângere, dar cu fruntea sus, după un meci în care a dat o replică pe măsura vicecampioanei olimpice.
Marcatoare:
- România - Brădeanu 6 goluri, Geiger 5, Meiroşu 3, Nechita 2, Neagu 2, Manea 2
- Muntenegru – K. Bulatovic 9 goluri, Knezevic 5, Dokic 4, Radicevic 2, Mehmedovic 1, Lazovic 1, Jovanovic 1.
Cele două echipe erau calificate în grupa principală II încă dinaintea disputei directe, lor alăturându-se şi Rusia, care tot vineri a învins Islanda, cu 30-21 (15-8).
Tricolorele încheie grupa D cu 3 puncte în clasament, obţinute după victoria cu Islanda, 22-19, şi remiza cu Rusia, 21-21. Muntenegru are 6 puncte, iar Rusia 3 puncte şi merg în grupa a II-a cu punctele câştigate în partidele directe, adică Muntenegru 4, România şi Rusia, câte unul.
Sâmbătă se vor juca ultimele meciuri din grupele preliminare, în grupele A şi B, astfel: Norvegia – Ucraina şi Serbia – Cehia, respectiv Suedia – Franţa şi Danemarca - Macedonia. După disputarea acestora, se va cunoaşte întreg tabloul echipelor calificate în grupele principale (trei din grupele A şi B vor forma grupa principală I, iar celelalte trei, din grupele C şi D, grupa principală II).

* România-Spania, primul meci din grupa a II-a principală

Naţionala de handbal feminin a României va juca, în ordine, în grupa a II-a principală, la Campionatul European din Serbia, cu reprezentativele Spaniei, Ungariei şi Germaniei, calificate din grupa preliminară C.
Tricolorele vor debuta în grupa a II-a, duminică, la Novi Sad, în compania naţionalei Spaniei, programul complet al meciurilor fiind următorul:
- 9 decembrie: Spania-România (ora 17.15, ora României), Ungaria-Muntenegru (19.15), Germania-Rusia (21.15)
- 11 decembrie: Spania-Rusia (17.15), Germania-Muntenegru (19.15), Ungaria-România (21.15)
- 13 decembrie: Spania-Muntenegru (17.15), Germania-România (19.15) şi Ungaria-Rusia (21.15).
Înaintea partidelor din grupa a II-a principală, clasamentul este următorul:
1. Muntenegru             2          2          0          0          53:47   4
2. Ungaria                   2          2          0          0          56:52   4
3. Spania                     2          1          0          1          54:52   2
4. Rusia                       2          0          1          1          48:51   1
5. România                  2          0          1          1          41:44   1
6. Germania                 2          0          0          2          41:47   0
Partidele din cele două grupe principale se vor juca între 9-13 decembrie, iar primele două clasate vor juca ulterior în semifinale, în 15 decembrie.
Finalele pentru medalii vor avea loc în 16 decembrie, ultima zi a Campionatului European de handbal feminin din Serbia.