sâmbătă, 8 decembrie 2012

Popicarii de la CFR Cluj au ajuns în primăvara europeană din Liga Campionilor

* Sâmbătă, în Austria, în meciul retur din optimile de finală din Champions League, KSV Viena a pierdut în faţa formaţiei CFR Cluj cu scorul de 1-7 la puncte de echipă (9-15 la puncte de set, 3585 p.d. – 3686 p.d.)
Echipa de popice CFR Cluj

În turul optimilor de finală din Liga Campionilor la popice, pe arena din Târgu Mureş, ceferiştii clujeni se impuneau în faţa grupării KSV Viena cu scorul de 6-2 la puncte de echipă şi aşteaptau cu mare încredere manşa a doua, care a fost programată astăzi, 8 decembrie, în capitala Austriei. După un joc excelent practicat de elevii lui Grigore Blaga, clujenii s-au impus cu scorul de 7-1 în faţa vienezilor şi în partida retur, după următoarele rezultate individuale:
- KSV Viena: ERTL Jurgen – 617 p.d. (3 puncte de set; 1 punct de echipă), HENNEBICHLER Riccardo – 585 p.d. (1; 0), BUGAR Peter – 611 p.d. (0; 0), PEDEVILLA Andreas – 585 p.d. (2; 0), GSANDTNER Gerhard – 574 p.d. (1; 0), MACHALA David – 613 p.d. (2; 0). Antrenor: ERTL Franz.
- CFR Cluj: POPA Cornel – 594 p.d. (1; 0), FIGLEA Ioan – 608 p.d. (3; 1), MIHĂLCIOIU Petruţ – 670 p.d. (4; 1), DUDAŞ Bogdan – 593 p.d. (2; 1), DORIN Virgil – 599 p.d. (3; 1), MERZA Robert – 622 p.d. (2; 1). Antrenor: BLAGA Grigore.
La finalul partidei arbitrate de austriacul Helmut DANTER, antrenorul formaţiei clujene, Grigore Blaga, ne-a declarat: „Am obţinut a doua victorie în fata echipei din Viena, într-un joc în nota celui din tur. Cu un total de 13-3 la puncte de echipă am promovat în sferturile de finală din Liga Campionilor şi suntem bucuroşi că am reprezentat cu cinste România în această competiţie. Dacă nu ne relaxam după primele trei puncte acumulate, când eram deja calificaţi în turul al doilea, cred că puteam bate şi recordul arenei KSV Viena !”.
De menţionat că la meciul de la Viena, în rândul fanilor echipei clujene s-a aflat şi românul Ovidiu Şuhane, sportiv popicar în Austria de mai mulţi ani şi care a evoluat la un moment dat şi la CFR Olimpia ACB Iaşi.
În sferturile de finală, CFR Cluj se vor confrunta cu KK Belgrad (Serbia), în două jocuri tur-retur programate pe 26 ianuarie 2013 (la Târgu Mureş) şi respectiv 16 februarie 2013 (la Belgrad).
Alte rezultate de astăzi, din returul optimilor de finală ale Ligii Campionilor la popice:
- SKV Rot-Weiss Zerbst 1999 (GER) - KK Belgrad (SRB) 6-2 la puncte de echipă, cu 14,5 – 9,5 la puncte de set.
În tur, sârbii au câştigat tot cu 6-2, dar cu 15,5 – 8,5 la puncte de set şi astfel ei au promovat în sferturi, după 8-8 la puncte de echipă şi 25-23 la manşe (puncte de set) câştigate. În retur, românul Cosmin Crăciun (Zerbst) a reuşit 587 p.d., dar a pierdut la sârbul Daniel Tepşa (610 p.d.), după 2-2 la manşe.
- SKC Victoria 1947 Bamberg (GER) - Zalaegerszegi TK (HUN) 5-3 (13-11).
La echipa germană, românul Nicolae Lupu a reuşit 635 p.d. şi cu 3-1 la manşe şi-a învins adversarul direct, Feher Laszlo (571 p.d.). La echipa maghiară, au evoluat şi doi români, astfel: Feher Zoltan Flavius (604 p.d.) bate cu 3-1 la manşe pe Strohmenger Norbert (587 p.d.), iar Claudiu Boantă
& Kozma Karloy (513 p.d.) pierde cu 1-3 la manşe în faţa lui Weiß Manuel (602 p.d.). Bamberg ajunge în sferturi după 10-6 la puncte de meci (25,5 – 22,5 la puncte de set).
-  Racing Club Strasbourg (FRA) - Szegedi TE (HUN) 1-7 (7-17).
De la gazdele franceze, românul Ştefan Gogoriţă a reuşit 553 p.d., dar a pierdut cu 0,5 – 3,5 la manşe în faţa lui Sel Tidor (595 p.d.). Cu un total de 14-2 la puncte de echipă (35-13 la puncte de set), Szegedi TE merge în sferturi.
-  KK Neumarkt (ITA) - KK Zapresic (CRO) 4-4 (10,5 – 13,5).
Echipa croată se califică în sferturi, după un total cumulat din cele două manşe de 11-5 la puncte de echipă, cu 28-20 la puncte de set.
- KK Partizan Belgrad (SRB) - KK Konikom Osijek (CRO) 1-7 (10-14).
Echipa croată din Osijek ajunge în sferturi, cu un total de 14-2 la puncte de echipă şi 30-18 la puncte de set.
-  KS Alfa-Vektor Tarnowo Podgorne (POL) - Zeleziane Podbrezova Sport (SVK) 1-7 (6-18).
Cu un total de 13,5 – 2,5 la puncte de echipă şi 33-15 la puncte de set, echipa slovacă, deţinătoarea trofeului, a promovat şi ea în sferturile de finală. Echipa poloneză a ajuns în optimi după ce, la Cupa Europei de la Apatin (Serbia), s-a clasat pe locul 5, ultimul promovabil în Champions League, cu un plus de numai 6 beţe (!!!) în faţa echipei CFR Olimpia ACB Iaşi.
În returul turului I din competiţia feminină am consemnat:
- KK ETA Kamnik (SLO) - KS Polonia 1912 Leszno (POL) 2-6 (12-12).
Polonezele au ajuns în sferturi după un total de 13-3 la puncte de echipă şi 26-22 la puncte de set.
Sunt calificate direct în sferturile de finală ale competiţiei feminine şi echipele româneşti Conpet Petrolul Ploieşti şi Electromureş Romgaz Tg. Mureş.