miercuri, 5 decembrie 2012

Victorie scăpată printre degete la EURO 2012 de handbal feminin

* Echipa naţională de handbal feminin a României a încheiat la egalitate, scor 21-21 (12-7), meciul susţinut, marţi, în compania reprezentativei Rusiei, în grupa D la Campionatul European din Serbia.
Din 3.200 spectatori prezenţi în “Millennium Arena” din Vrşeţ (localitate aflată la doar 18 km de graniţa cu ţara noastră), aproximativ 1.500 au fost români. Ei au asistat la primul meci al tricolorelor la EURO 2012, iar atmosfera a fost incendiară încă din start.
“Balul” a fost deschis de rusoaice, 0-1 (min. 3), dar egalarea a venit rapid pe mâna lui Brădeanu, 1-1 (min. 4), în uralele fanilor români. Neagu şi Nechita au marcat pentru 3-1 (min. 6), Postnova a redus, 3-2, dar Curea a păstrat diferenţa de două goluri, de la 7 metri, 4-2 (min. 8). “România, România, ole, ole, ole”, scandau fanii, iar Geiger nu i-a dezamăgit, 5-2 (min. 9). Rusoaicele n-au fost însă impresionate, în doar două minute au egalat, 5-5. Meciul a continuat echilibrat, Talida Tolnai având partea ei de aplauze pentru intervenţiile reuşite (5 în minutul 15). Au mai trecut două minute până România a reuşit să revină în avantaj, 7-6, tot după un gol de la 7 metri al Iuliei Curea, iar Rusia a cerut time-out. Avea deja 8 mingi pierdute. Tolnai a continuat să apere impecabil, pe fondul unui meci destul de haotic, în care ambele echipe nu au găsit drumul spre gol, tot 7-6 (min. 22). Stanca pe contraatac a mărit la 8-6 (min. 23) şi tot ea a dus scorul la 9-6. Alt time-out Rusia, iar fanii români erau în extaz (min. 25), după minute bune în care apărarea favoritelor a fost de netrecut. Rusia nu marcase de 12 minute. Meiroşu a marcat pentru 10-6 (min. 26), Tolnai şi-a continuat recitalul, secondată cu succes de Smedescu de la 7 metri (2 intervenţii reuşite). La pauză tabela arăta 12-7, după o repriză excelentă a echipei României, care s-a apărat exact ca Rusia în vremurile ei bune. De menţionat că în prima parte a jocului, România nu a primit nici un gol timp de 14 minute !!!

* De la 15-9 la 21-21 în ultimele secunde ale disputei şi România ratează apoi ultimul atac !
România a marcat primul gol al reprizei secunde, Curea de la 7 metri, 13-7 (min. 32), arătându-şi ambiţia pentru o victorie preţioasă în faţa Rusiei, după 16 ani. Patru minute mai târziu, Geiger a marcat în inferioritate, 14-8, şi tot ea a dus scorul la 15-9, în uralele fanilor români, care au dat tot timpul impresia că meciul are loc pe teren propriu. Rusia a scos orgoliul la iveală, 15-11 (min. 42), dar Curea a fost din nou letală de la 7 metri, 16-11 (min. 43). Două minute mai târziu a venit însă rândul României să intre la time-out, după goluri uşoare primite într-un minut, 16-13. Cu 10 minute înainte de final, tabela arăta doar două goluri avantaj pentru tricolore, 18-16, iar în minutul 52, era doar unul, 18-17. Curea a marcat de la 7 metri, 19-17 (min. 53), Tolnai a continuat cu intervenţiile excelente (19 în total), dar Rusia nu a cedat. Postnova şi-a adus echipa la 19-18, Manea a marcat pentru 20-18, Khmyrova a revenit la 20-19, într-un ritm nebun de joc, cu trei goluri într-un minut.
Antrenorul Gheorghe Tadici a cerut time-out. “Avem două minute şi jumătate. Calm, conducem! Ne trebuie un gol”, le-a spus jucătoarelor sale. Curea a marcat pentru 21-19 (min. 58), Makeeva a redus la 21-20 şi Rusia a egalat, când mai erau 30 de secunde, prin Punko. Nu s-a mai schimbat nimic până la final, iar România obţine o remiză, după ce a condus Rusia şi la 6 goluri diferenţă şi tot naţionala noastră a ratat ultimul atac al meciului.
Într-un joc arbitrat de cuplul Branka Maric - Zorica Masic (Serbia),   marcatoarele meciului au fost:
- România: Curea 9 goluri (6 din 7 metri), Geiger 3, Meiroşu 2, Stanca 2, Nechita 2, Brădeanu 1, Neagu 1, Manea 1;
- Rusia: Khmyrova 6 goluri, Postnova 4, Chernoivanenko 3, Punko 2, Makeeva 2, Kuzneţcova 1, Turey 1, Andryushina 1, Yartseva 1.
Tot marţi, în grupa D, Muntenegru a dispus de Islanda, cu 26-16 (10-7) şi este lider.
Celelalte rezultate din prima etapă au fost:
- grupa A: Ucraina-Cehia 22-25 şi Norvegia-Serbia 28-26;
- grupa B: Franţa-Macedonia 29-16 şi Suedia-Danemarca 27-26;
- grupa C: Germania-Spania 20-23 şi Croaţia-Ungaria 28-27;
Programul meciurilor din grupa D, în continuare, este următorul:
- 5 decembrie: Rusia-Muntenegru (19.05), Islanda-România (21.15, în direct pe TVR 2)
- 7 decembrie: Rusia-Islanda (19.05) şi România-Muntenegru (21.15, în direct pe TVR 2).
După disputarea meciurilor din grupele preliminare, primele trei clasate se vor califica în cele două grupe principale, a câte şase echipe.