vineri, 4 octombrie 2013

În handbalul ieşean: Poli – victorie, Universitas – înfrângere !

Liga a doua de handbal masculin a programat joi seara partidele rundei cu nr. 4, acolo unde Politehnica Ştiinţa Miroslava Iaşi a înregistrat cea de-a patra victorie consecutivă, iar nou promovata HC Universitas Iaşi a înregistrat cea de-a patra înfrângere consecutivă.  Am consemnat următoarele rezultate, cu implicaţii ieşene, în etapa a IV-a din Seria A a Diviziei A de handbal masculin:
- CSH Teleorman Alexandria – Poli Ştiinţa Miroslava Iaşi 30-31 (19-14)
Ieşenii nu au putut utiliza în acest joc pe Ionuţ Caciuc, Roland Czari şi Ilie Burdun, rămaşi acasă pe motive medicale sau personale. În repriza secundă, Poli a egalat la scorul de 28-28, apoi a condus cu un gol până la sfârşitul partidei. Golul victorie reuşit în min. 60 a fost opera lui Alexandru Dîl, iar în ultimele secunde de joc ieşeanul Ştefan Folescu a primit cartonaşul roşu pentru o intrare dură la un adversar. Pentru Politehnicii Ştiinţa Miroslava Iaşi au marcat Albu 8, Vulpe 7, Dil 4, Hârţan 4, Folescu 3, I. Ciocoiu 2, Negru 1, Sărăcilă 1 şi Toma 1.
- HC Vaslui – HC Universitas Iaşi 41-18 (22-8)
Antrenorul vasluian Leonard Bibirig are în prezent o echipă puternică şi aspiră cu formaţia sa la promovarea în prima ligă. Ieşenii au încercat la Vaslui doar să limiteze proporţiile scorului, dar nu prea au reuşit ! Vasluienii s-au detaşat încă din start la scorul de 6-0 (min. 7) şi nimic nu a mai contat după aceea. Chiar dacă au avut un jucător eliminat cu cartonaş roşu în repriza secundă, pentru trei eliminări de 2 minute, elevii lui Bibirig s-au desprins clar pe tabela de marcaj până la finalul disputei, prin golurile reuşite de Dragoş Soare 6, Mădălin Ţuţu 6, S. Ignat 5, Ragea 5, Cotinghiu 4, M. Ignat 3, Acatrinei 3, S. Iacob 3, Moldovanu 2, Barac 2, Anton 1 şi Bejinariu 1.
Etapa a V-a programează duminică, 6 octombrie, de la ora 12.00, partidele: HC Universitas Iaşi – HC Buzău 2012 (în Sala LPS Iaşi din Dealul Copoului) şi marele derby Politehnica Ştiinţa Miroslava Iaşi – HC Vaslui (în Sala Sporturilor din comuna Miroslava-judeţul Iaşi).
Celelalte meciuri ale rundei sunt ŞTIINŢA MUNICIPAL DEDEMAN II Bacău - HCM Câmpina, LPS Piatra Neamţ - CSM Ploieşti, CS UNIVERSITATEA Târgovişte - CSM Călăraşi, CS UNIVERSITATEA Galaţi - HCM Botoşani, CSM Focşani 2007 - AS CS CSH TELEORMAN Alexandria.