vineri, 25 octombrie 2013

Pandurii Târgu Jiu, învinsă clar de Fiorentina în “Europa League”

Sursa foto: UEFA

În grupa E din Europa League la fotbal, într-un meci disputat în deplasare, Pandurii Târgu Jiu a fost învinsă, joi seara, cu scorul de 3-0 (2-0), de echipa italiană Fiorentina. Golurile au fost marcate de Joaquin – min. 26, Matos – min. 34 şi Cuadrado – min. 69. La meci au asistat şi câţiva componenţi ai echipei “Craiovei Maxima”, invitaţi de clubul de fotbal din Târgu Jiu.
Într-un meciul arbitrat de o brigadă din Cehia, cu Miroslav Zelinka la centru, ajutat la cele două linii de Ondeej Pelikan şi Patrik Filipek, asistenţi suplimentari fiind Petr Ardeleanu şi Radek Príhoda, iar arbitru de rezervă Krystof Mencl, au evoluat echipele:
- Fiorentina: Neto - Tomovici, Rodriguez (Roncaglia '64), Compper, Alonso - Bakici, Borja Valero (Aquilani '73), Fernandez - Joaquin, Matos (Cuadrado '60), Iakovenko. Antrenor: Vincenzo Montella.
- Pandurii Târgu Jiu: Stanca - Unguruşan, Erico, Paraskevas, Momcilovici - Breeveld, Anton - Dos Santos (Nicoarã '46), Eric (Distefano '80), Ciucur (Buleică '46) - Matulevicius. Antrenor: Cristian Pustai.
- Cartonaşe galbene: Fernandez '48, Compper '66, Cuadrado '73, respectiv Anton '56, Paraskevas '76, Breeveld '89.
Tot în grupa E s-a mai jucat partida Pacos Ferreira (Portugalia) - Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina) 0-2 (0-0). Golurile meciului au fost reuşite în ultimele minute ale disputei de către Rotan – min. 83 şi Konoplianka – min. 86.
După trei runde, clasamentul Grupei E arată astfel:
1. Fiorentina                                       3          3          0          0          8-1       9
2. Dnepr Dnepropetrovsk                   3          2          0          1          4-2       6
3. Pandurii Târgu Jiu                           3          0          1          2          1-5       1
4. Paços Ferreira                                3          0          1          2          1-6       1
Etapa următoare programează, pe 7 noiembrie, de la ora 20.00, partidele Dnepr Dnepropetrovsk - Pacos Ferreira şi Pandurii Târgu Jiu - Fiorentina.
Celelalte rezultate din meciurile programate în etapa a III-a din faza grupelor din Europa League au fost:
Grupa A:
- Swansea City (Anglia) - Kuban Krasnodar (Rusia) 1-1
Au marcat: Michu '68 / Cisse '90+3. La Kuban, Gigel Bucur a intrat pe teren în minutul 63.
- FC Valencia (Spania) - St. Gall (Elveţia) 5-1
Au marcat: Alcacer '12, Cartabia '21, '30, R. Costa '33, Canales '71 / Nater '74.
Grupa B:
- Dinamo Zagreb (Croaţia) - PSV Eindhoven (Olanda) 0-0
- Cernomoreţ Odessa (Ucraina) - Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) 0-1
A marcat: Zlatinski '45. Cosmin Moţi a fost integralist la Ludogoreţ şi a primit un cartonaş galben, în minutul 33.
Grupa C:
- Elfsborg IF (Suedia) - Esbjerg (Danemarca) 1-2
Au marcat: Jönsson '69 / Andreasen '7, '67.
- FC Salzburg (Austria) - Standard Liege (Belgia) 2-1
Au marcat: Soriano '53, Ramalho '85 / Bia '88 (penalty).
Grupa D:
- Wigan Athletic (Anglia) - Rubin Kazan (Rusia) 1-1
Au marcat: Powell '40 / Prudnikov '15.
- Zulte Waregem (Belgia) - NK Maribor (Slovenia) 1-3
Au marcat: De Fauw '12 / Črnic '21, Mertelj '34, Mezga '49.
Grupa F:
- Girondins Bordeaux (Franţa) - APOEL Nicosia (Cipru) 2-1
Au marcat: Sane '25, Henrique '90 / Goncalves '45.
- Eintracht Frankfurt (Germania) - Maccabi Tel Aviv (Israel) 2-0
A marcat: Kadlec '12, Meier '53.
Grupa G:
- RC Genk (Belgia) - Rapid Viena (Austria) 1-1
Au marcat: Gorius '21 / Sabitzer '82.
- Dinamo Kiev (Ucraina) - FC Thun (Elveţia) 3-0
Au marcat: Iarmolenko '35, Mbokani '60, Husiev '78.
- Apollon Limassol (Cipru) - Lazio Roma (Italia) 0-0
La gazdele din Limassol, Ştefan Grigorie a intrat pe teren în minutul 90+4, iar Ovidiu Dănănae a fost rezervă. La oaspeţii de la Lazio, fundaşul român Ştefan Radu a fost integralist.
Grupa K:
- Anji Mahacikala (Rusia) - Tromso IL (Norvegia) 1-0
A marcat: Burmistrov '19.
- Şerif Tiraspol (Moldova) - Tottenham Hotspur (Anglia) 0-2
Au marcat: Vertonghen '12, Defoe '75. Vlad Chiricheş a fost integralist la Tottenham şi a primit un cartonaş galben în minutul 45+1.
Grupa L:
- Şahtior Karagandi (Kazahstan) - AZ'67 Alkmaar (Olanda) 1-1
Au marcat: Finoncenko '11 / Gudmundsson '26.
- PAOK Salonic (Grecia) - Maccabi Haifa (Israel) 3-2
Au marcat: Miguel Vitor '35, Ninis '39, Salpingidis '66 / Ndlovu '13, Golasa '21. Românul Costin Lazăr a fost integralist la PAOK.