luni, 9 iunie 2014

S-a tras cortina la Campionatele Naţionale de popice juniori U 14 şi U 18

Timp de mai multe zile, arena de popice Romgaz din Tg. Mureş a găzduit Campionatele Naţionale individuale de popice pentru juniori, la categoriile de vârstă U 14 şi U 18. De remarcat că, în competiţia băieţilor, la categoria de vârstă sub 18 ani, proba individual clasic a fost adjudecată de tinerii şi talentaţii sportivi de la CFR Olimpia ACB Iaşi, însoţiţi la turneul mureşean de antrenorul Costică Ciurdea, cei care au ocupat tot podiumul competiţiei, chiar dacă nici unul dintre ei nu a făcut parte din echipa României, recent participantă la Cupa Mondială de la Brno, din Cehia.
Podiumurile finale în toate probele de concurs, în competiţia juvenilă de la Târgu Mureş, au fost următoarele:
FEMININ (U 14):
- Individual clasic:
1. GAL TIMEA          (CS Electromureş Romgaz Tg. Mureş) – 483 p.d.;
2. SERES BERNADET (CS Electromureş Romgaz Tg. Mureş) – 473 p.d.;
3. VITA ANITA (CS Electromureş Romgaz Tg. Mureş) – 466 p.d.
- Tandem:
1. SERES BERNADETT - GAL TIMEA (CS Electromureş Romgaz Tg. Mureş);
2. VITA ANITA - LORINCZI ADRIENN (CS Electromureş Romgaz Tg. Mureş);
3. KALI ERIKA MELINDA - BUDOI NOEMI (Siderurgica Hunedoara).
MASCULIN (U 14):
1. MITRU ALEXANDRU (CS al Oraşului Tălmaciu) – 480 p.d.;
2. BENKE ZOLTAN (CS Electromureş Tg. Mureş) – 433 p.d.;
3. FLOREA SANDOR (CS Electromureş Tg. Mureş) – 432 p.d.
- Tandem:
1. MITRU ALEXANDRU (CS al Oraşului Tălmaciu) - SZASZ LEVENTE (CS Electromureş Tg. Mureş);
2. BENKE ZOLTAN - FLOREA SANDOR (CS Electromureş Tg. Mureş).
FEMININ (U 18):
1. FEKETE REKA (CS Electromureş Romgaz Tg. Mureş) – 528 p.d.
2. VIŞAN LOREDANA (CS Conpet Petrolul Ploieşti) – 524 p.d.;
3. PAPP GYOPAR (CS Electromureş Romgaz Tg. Mureş) – 522 p.d.
- Tandem:
1. ERDOS RENATA - BOLONI DALMA (CS Electromureş Romgaz Tg. Mureş);
2. ENESCU MARIA - ŞCHIOPESCU ŞTEFANIA (CS Rapid Bucureşti);
3. VASILE ALICE - VIŞAN LOREDANA (CS Conpet Petrolul Ploieşti) şi FEKETE REKA - PAPP GYOPAR (CS Electromureş Romgaz Tg. Mureş).

MASCULIN (U 18):
1. CUCU IULIAN (CFR Olimpia ACB IAŞI) – 538 p.d.;
2. BIŢĂ SEBASTIAN (CFR Olimpia ACB IAŞI) – 533 p.d.;
3. LINCU ŞTEFAN (CFR Olimpia ACB IAŞI) – 524 p.d.
De menţionat că ceferistul ieşean TOMA CRISTIAN, cu 519 p.d. (155 p.d. la izolat) a ocupat un onorant loc 5, la egalitate cu locul 4, poziţie pe care s-a clasat internaţionalul de juniori FEKETE HUNOR (CSM Câmpia Turzii) – 519 p.d. (161 p.d. la izolat).
Pe locul 6 s-a clasat BALABAN RADU (Inter Petrila, până în luma mai 2014 cu dublă legitimare cu CFR Olimpia ACB Iaşi), cu 515 p.d., el fiind medaliat cu bronz la recenta Cupă Mondială din Cehia.
- Tandem:
1. CIOBANU ALEXANDRU (Siderurgica Hunedoara) - BALABAN RADU (Inter Petrila);
2. MAJOS DANIEL - KOVACS ALBERT (CS Electromureş Tg. Mureş);
3. MILOS FLORIN - BUCUR EDUARD (Siderurgica Hunedoara) şi SABĂU GABRIEL - LUCUŢ MARIUS (CSM SATU MARE).
În ziua de sâmbătă, 14 iunie, arena CFR Iaşi va găzdui turneele finale ale Cupei României la popice, la seniori, senioare şi veterani (seniori +50 ani). Vor fi prezenţi în competiţie 36 sportivi calificaţi la finala Cupei României, câte 12 pentru fiecare categorie de participare. La seniori, şase sportivi participanţi la turneul final aparţin de CFR Olimpia ACB Iaşi, antrenorul grupării fiind Remus Antimirescu.