joi, 18 iulie 2013

Sportivii români au cucerit şase medalii la Universiada de la Kazan

* România a încheiat Universiada de vară de la Kazan (Rusia) pe locul 30 în clasamentul pe medalii, cu două medalii de aur şi patru de bronz.

Medaliile de aur au fost câştigate de Roxana Bîrcă (atletism, 5.000 m) şi Ştefan Gheorghiţă (lupte libere, cat. 84 kg), iar cele de bronz au fost cucerite de atletele Andreea Ogrăzeanu (100 m şi 200 m), Carmen Toma (triplusalt) şi scrimera Simona Pop (în proba de spadă). La baschet masculin, în finala pentru locurile 5-6, Lituania a învins România cu scorul de 87-50 (18-7, 25-15, 20-12, 24-16). Din echipa României, clasată în final pe locul 6 din 18 echipe naţionale participante, unul dintre cei mai buni jucători a fost ieşeanul Bogdan Ţibîrnă (22 ani, 2.11 metri, 113 kg), student la Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Dealul Copoului, dar care evoluează acum pentru CSM Oradea. La Kazan, România a jucat 8 partide, câştigând cinci dintre ele. Rezultatele tricolorilor au fost: 20 – 0 cu Filipine, 77 – 57 cu Japonia, 89 – 72 cu Mongolia, 76 – 67 cu Mexic, 53 – 78 cu Serbia, apoi 53 – 78 cu Rusia, 82 – 75 cu Brazilia şi în final 50-87 cu Lituania.
În finala mare (locurile 1-2), Rusia a învins Australia cu scorul de 81-74, iar în finala mică (locurile 3-4) Serbia a învins Canada cu 87-74.
La şah, Irina Bulmaga (19 ani, de la CS Politehnica Iaşi, studentă la Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Copou) s-a clasat pe locul 7 cu echipa României, alături de colegii Teodor Anton şi Tiberiu Marian Georgescu. România a avut 16.5 puncte, la doar 1,5 puncte faţă de medalia de bronz. În concursul mixt au fost 21 de echipe naţionale, titlul fiind adjudecat de China, cu 21 puncte. Irina Bulmaga a cucerit 5,5 puncte (5 victorii, o remiză şi 3 înfrângeri), din 9 posibile şi s-a clasat pe locul 14 în clasamentul feminin, din 71 şahiste participante, printre ele fiind şi româncele Silvia Raluca Sgîrcea (locul 32, cu 4,5 puncte), Teodora Vasile (locul 37, cu 4,5 puncte). Mădălina Maria Anuşca (locul 41, cu 4,5 puncte). Pe locul 1 s-a clasat chinezoaica Zhao Xue, cu 7,5 puncte.

* România a concurat la 12 discipline sportive

România a participat cu o delegaţie de 140 de persoane, dintre care 103 sportivi, la ediţia a 27-a a Universidei de vară (6-17 iulie) din capitala Republicii autonome Tatarstan, care au concurat la 12 discipline sportive: atletism (feminin+masculin), baschet (m), gimnastică artistică (m), şah (f+m), haltere (f+m), înot (f+m), judo (f+m), scrimă (f+m), tenis de masă (f), rugby în VII (m), sambo (m) şi lupte (f+m). România a trimis cea mai numeroasă delegaţie din istoria participărilor la marea competiţie universitară, cu excepţia Universiadei din 1981 de la Bucureşti.
Delegaţia României, condusă de Claudia Georgescu, directorul Federaţiei Sportului Şcolar Universitar, avea ca obiectiv clasarea între primele 20 de naţiuni în clasamentul pe medalii.
Rusia a dominat categoric întrecerile de la Kazan şi a ocupat primul loc în ierarhie, cu nu mai puţin de 155 de medalii de aur, 75 de argint şi 62 de bronz, urmată de China, 26-29-22, Japonia, 24-28-32, Coreea de Sud, 17-12-12, Belarus, 13-13-14, Ucraina, 12-29-36, SUA, 11-14-15, Africa de Sud, 7-3-4, Italia, 6-17-21, iar pe locul 10 s-a clasat Australia, 6-4-6. Pe ultimul loc, 62, cu o singură medalie de bronz cucerită s-au clasat Albania, Chile, Coasta de Fildeş, Croaţia, Estonia, Grecia, Noua Zeelandă, Slovenia, Venezuela.
La Kazan, au fost în final un număr de 12 zile de competiţie, 160 de ţări participante, 11.800 de sportivi participanţi, iar Rusia a câştigat un număr impresionant de 292 medalii. Această a 27-a ediţie a Universiadei de Vară de la Kazan a avut festivitatea de închidere pe 17 iulie, într-un mare spectacol găzduit de Kazan Arena Stadium şi vizionat de 45.000 spectatori. Următoarea competiţie universitară de vară la nivel mondial va avea loc în 2015, în Coreea de Sud, la Gwangju.