sâmbătă, 3 mai 2014

Cinci seturi spectaculoase în marele derby SC Ştiinţa Miroslava Iaşi – Universitatea Cluj !

SC Ştiinţa Miroslava Iaşi - "U" Cluj 2-3

Sâmbătă, 3 mai, marele derby al turneului final de promovare în prima ligă feminină de volei s-a disputat în Sala Polivalentă ieşeană, pe durata a 2 ore şi 8 minute, cu tot cu pauzele regulamentare. După cinci seturi de mare atracţie, am consemnat SC Ştiinţa Miroslava Iaşi - Universitatea Cluj 2-3 (19-25, 26-24, 13-25, 25-17, 12-15), rezultat care convine de fapt ambelor combatante, în lupta pentru promovarea în Divizia A1.
Într-o partidă vizionată de peste 700 spectatori, cu dese răsturnări pe tabela de marcaj, cu servicii şi preluări greşite în momentele cheie, dar şi cu realizări de top la fileul disputei, o succintă evoluţie a scorului, pe seturi, a fost următoarea:
- Setul I (22 minute): 1-0, 6-1, 7-3, 7-8, 12-9, 15-17, 17-21, 19-21, 19-25;
- Setul al II-lea (29 minute): 0-3, 1-5, 3-6, 5-8, 7-13, 10-16, 14-16, 15-20, 20-23, 22-24, 26-24;
- Setul al III-lea (22 minute): 2-0, 4-2, 5-4, 8-6, 10-8, 10-22 (!!!), 12-23, 13-25;
- Setul al IV-lea (24 minute): 1-0, 3-1, 5-2, 8-4, 10-6, 16-10, 18-12, 20-14, 22-16, 25-17;
- Setul al V-lea (17 minute): 1-0, 1-3, 2-6, 6-8, 9-8, 12-10, 12-15 !
Într-un meci arbitrat de brigada Dan Hadade (Zalău – A1) – Cristian Botezatu (Piatra Neamţ – A2) şi observat sâmbătă de Mihai Ioanovici (Bucureşti), cel care l-a înlocuit în ultimul moment de observatorul primei etape, Gheorghe Vişan (tot din Bucureşti), care a avut probleme cardiace după runda de vineri,
au evoluat echipele:
- SC Ştiinţa Miroslava Iaşi: Ştefana Petrescu – Andreea Arhip, Cătălina Poboroniuc (căpitanul formaţiei), Raluca Pichiu, Simona Filip, Tatiana Diaconiţa – Andrada Koszte (libero). Au mai jucat: Andreea Buzilă, Ana Delescu, Andra Ibănescu. Rezerve neutilizate: Ana Pal. Antrenor: Cătălin Ştirbu. Preşedinte: Eugen Pal.
- CS Universitatea Cluj: Andreea Niţulescu – Medeea Clăteşteanu, Alexandra Ciontoş, Raluca Bucur (căpitanul formaţiei), Carmen Grama, Alexandra Bara – Lorena Dancu (libero). Au mai evoluat: Monica Puianu, Delia Nilcă. Rezerve neutilizate: Bianca Cenan, Rada Beudean. Antrenor: Dănuţ Ciontoş.
În al doilea meci al zilei de sâmbătă, CSM-Adep Satu Mare a învins pe CET Govora-Colegiul Naţional “Mircea cel Bătrân” Rm. Vâlcea cu scorul de 3-0 (25-16, 25-14, 25-16).
După primele două runde ale turneului final de la Iaşi, clasamentul arată astfel:
1. Universitatea Cluj    2          1          1          0          0          6:2       5
2. Ştiinţa Miroslava      2          1          0          1          0          5:3       4
3. CSM Satu Mare      2          1          0          0          1          3:3       3
4. CET Govora            2          0          0          0          2          0:6       0
Duminică, pe 5 mai, în ultima zi a competiţiei se vor juca partidele: SC Ştiinţa Miroslava Iaşi - CET Govora-CNMB Rm. Vâlcea (ora 17:00) şi CS Universitatea Cluj – CSM-Adep Satu Mare (ora 19.00).
La finalul turneului din Sala Polivalentă ieşeană, primele două clasate vor promova pe prima scenă a voleiului feminin românesc. Este foarte posibil ca cele două echipe să se numească Universitatea Cluj şi SC Ştiinţa Miroslava Iaşi, ultima la doar un an de la înfiinţare !

* Victorie ieşeană în liga a doua de handbal masculin

Sâmbătă, în cadrul etapei a 24-a din Seria A a Diviziei A de handbal masculin s-a jucat meciul LPS Piatra Neamţ – Politehnica Iaşi 26-42 (13-19). Pentru echipa ieşeană, antrenată de Florin Spiridon şi Nelu Zepciuc au marcat Vulpe – 7 goluri, Negru – 11, Dîl 4, Remus Matei 4, Folescu 4, Czari 5, Sabău 3 şi Ciocoiu 4.
Duminică, tot în runda mai sus amintită se dispută partida Universitatea Târgovişte – HC Universitas Iaşi.

* Rugbyştii ieşeni, de neoprit în DNS !

Etapa a V-a din Divizia Naţională de Seniori la rugby a programat sâmbătă partidele rundei cu nr. 5. Într-un meci disputat în deplasare, Poli Agro Unirea Iaşi a surclasat pe CSU Aurel Vlaicu Arad cu scorul de 45-0, oaspeţii reuşind şapre eseuri, cinci dintre ele fiind şi transformate. Celelalte rezultate au fost: CSM Bucovina Suceava - CS Ştiinţa Petroşani 20-7 şi RCM Galaţi - CS Năvodari 10-21. A stat RC Bârlad.