luni, 5 mai 2014

La un pas de o mare victorie !

* În prima etapă din primul tur al turneului play-off din Liga I de futsal, Sala Polivalentă a găzduit luni, 5 mai, partida CSMS IAŞI – CS CITY’US TÂRGU MUREŞ 2-3 (2-1).

În faţa a peste 800 de spectatori, echipa de futsal CSMS Iaşi a fost foarte aproape de o mare victorie în faţa multiplei campioane City’us Tg. Mureş, pe care a condus-o la un moment dat cu 2-0, prin golurile reuşite de Dan Lungu (min. 8) şi Radu Pisică (min. 17). De remarcat că în min. 15, pentru al doilea cartonaş galben primit pentru un fault în propriul careu, portarul titular al echipei mureşene Mario Juverdeanu a fost eliminat, dar Radu Guţu a ratat penalty-ul de la 6 metri acordat formaţiei ieşene, trimiţând balonul pe lângă poarta apărată de rezerva Vasile Moldovan !
În schimb, în min. 17, ieşenii au fost penalizaţi pentru 6 greşeli de echipă, iar Ion Al-Ioani a transformat cu mult noroc lovitura de pedeapsă de la 10 metri, reducând din handicap şi stabilind scorul pauzei (2-1).
Repriza a doua a debutat cu mari ratări la poarta oaspeţilor, campionii la acest capitol fiind Valentin Pricop şi căpitanul de echipă Andrei Despan. Şi cum ocaziile de răzbună, mureşenii au înscris două goluri prin Florin Ignat (min. 24) şi acelaşi Ion Al-Ioani (min. 28) şi au preluiat conducerea pe tabela de marcaj (2-3). Au urmat apoi alte ratări ale ieşenilor, prin Liviu Ruxandari (de două ori singur cu portarul advers, în min. 30) şi Valentin Pricop (min. 34), oaspeţii având şi ei o bară în min. 35, în urma şutului expediat la poarta lui Ioan Grigoraş (de multe ori cu intervenţii excepţionale pe durata meciului) de către Lucian Nicuşan, căpitanul formaţiei mureşene. În ultimele două minute ale disputei, CSMS Iaşi a evoluat cu portarul în atac, pe acest post fiind “Piticul” Valentin Pricop, dar nu au reuşit egalarea, pentru a putea trimite meciul în prelungiri !
Chiar dacă au pierdut la limită prima manşă împotriva galonatei City’us Tg. Mureş (cu patru internaţionali în echipa de start – Gherman, Stoica, Ignat, Al-Ioani), formaţia ieşeană a practicat luni seara un joc foarte bun şi doar neşansa a făcut ca CSMS să nu realizeze o victorie istorică împotriva formaţiei mureşene !
Cele două combatante au prezentat următoarele efective:
- CSMS Iaşi:
Ioan Grigoraş - Liviu Ruxandari, Radu Pisică, Andrei Despan (căpitan), Narcis Cataramă, apoi Mihai Tătar - Radu Guţu, Dan Lungu, Valentin Pricop, Andrei Aparaschivei, Victor Mandea. Antrenor: Nelu Stancea. Preparator fizic: Florin Trofin. Team-manager: Ionel Popa. Delegat: Ştefan Tudorache. Maseur: Eduard Apintiliesei. Kinetoterapeut: Graţiela Olteanu. Ofiţer de presă şi crainicul partidei: Dan Teodorescu.
- CS City’us Târgu Mureş: Mario Juverdeanu - Dumitru Mimi Stoica, Cosmin Gherman, Florin Ignat, Ion Al-Ioani, apoi Vasile Moldovan – Bogdan Covaci, Lucian Nicuşan (căpitan), Daniel Raymond, Csoma Ferenc, Andrei Muntean, Csolo Szolt. Antrenor: Kacso Endre.
- A arbitrat brigada: Sebastian Capţan (Galaţi) – Daniel Decă (Brăila). Rezervă: Marian Carp (Galaţi). Observator federal:  Vasile Donţu (Galaţi). Cronometror: Bogdan Anton (Iaşi).
- Cartonaşe galbene: Radu Pisică (min. 6), Andrei Despan (min. 9) şi Ioan Grigoraş (min. 17), respectiv Mario Juverdeanu (min. 9 şi 15) şi Vasile Moldovan (min. 39).
- Cartonaşe roşii: Mario Juverdeanu (min. 15).
Celelalte rezultate din etapa I din turul I din Play-Off (locurile 1-8, se joacă după sistemul „2 din 3”) au fost: Dunărea Călăraşi – Futsal Klub Odorheiu Secuiesc 4-5, Spicom Sfântu Gheorghe – CS United Galaţi 9-5 (după prelungiri) şi FC Progresul Focşani – Autobergamo Fiat Deva 1-6. Etapa a doua este programată pe 11 mai, iar meciul City’us Tg. Mureş – CSMS Iaşi va debuta la ora 17.00. Dacă va mai fi cazul, al treilea joc se va juca tot la Tg. Mureş, o zi mai târziu.
În prima rundă din turneul
Play-Out (locurile 9-12, se joacă tot după sistemul 2 din 3) am consemnat CFF Clujana Cluj-KSE Tg. Secuiesc 5-7. Sportis Târgovişte s-a salvat de la retrogradare, deoarece echipa Smart Ionescu Bucureşti s-a retras din campionat.

* România-Turcia, de două ori la Călăraşi !

Naţionala de futsal seniori a României dispută miercuri şi joi, pe 7 şi 8 mai, de la ora 18.00, o „dublă” amicală în compania Turciei. Conform comunicatului FR Fotbal, selecţionerul Nelu Stancea a convocat 12 jucători pentru aceste două meciuri, ei fiind Iancu Vlad (AutoBergamo Fiat Deva), Petrişor Toniţa (CS United Galaţi) - Robert Lupu (AutoBergamo Fiat Deva), Robert Florin Matei (AutoBergamo Fiat Deva), Dumitru Mimi Stoica (CS City’us Târgu Mureş), Ion Al-Ioani (CS City’us Târgu Mureş), Ionuţ Movileanu (Dunărea Călăraşi), Laszlo Szocs (Futsal Klub Odorheiu Secuiesc), Marian Şotârcă (Dunărea Călăraşi), Marius Cristian Matei (AutoBergamo Fiat Deva), Liviu Ruxandari (CSMS Iaşi) şi Florin Ignat (CS City’us Târgu Mureş).
În această perioadă, naţionala României se pregăteşte pentru preliminariile Campionatului European de futsal, cu turneul final în Serbia. După cele două jocuri împotriva Turciei, viitoarea adversară a tricolorilor va fi Danemarca, meciurile fiind programate în sezonul de toamnă, mai precis în luna septembrie 2014.