sâmbătă, 23 august 2014

Meci cu scântei la Chiajna !

Sursa foto: Prosport

Vineri, 22 august, în primele două partide disputate în etapa a V-a din Liga I de fotbal am consemnat rezultatele:
-
FC Braşov - ASA Târgu Mureş 2-1 (1-1)
Au marcat: Grigorie - min. 38 şi Constantinescu – min. 76, respectiv Bumba – min. 4.
- Concordia Chiajna - Dinamo Bucureşti 0-0
Conform Mediafax, “în minutul 88 al meciului de la Chiajna, arbitrul Istvan Kovacs le-a transmis căpitanilor celor două echipe că va opri meciul dacă fanii dinamovişti nu vor înceta cu injuriile la adresa sa. În minutele de prelungiri, arbitrul Istvan Kovacs a întrerupt meciul pentru aproximativ două minute, el cerând observatorului Eduard Alexandru să noteze faptul că fanii au scandat injurii la adresa sa. Kovacs a chemat căpitanii să le transmită fanilor că dacă nu încetează cu scandările opreşte meciul. De asemenea, Kovacs l-a trimis în tribune pe antrenorul dinamovist Flavius Stoican, care a acceptat să plece abia după discuţii îndelungi cu arbitrul şi observatorul. Kovacs a reluat meciul şi a arătat trei minute de prelungire, însă apoi a fluierat finalul după un singur minut”.
Clasamentul la zi arată astfel:
1. Steaua Bucureşti                             4          4          0          0          13-2     12
2. Petrolul Ploieşti                               4          3          1          0          10-2     10
3. Astra Giurgiu                                  4          3          0          1          9-2       9
4. Dinamo Bucureşti                           5          2          3          0          9-3       9
5. ASA Târgu Mureş                          5          2          2          1          8-4       8
6. Gaz Metan Mediaş                         4          2          2          0          5-1       8
7. CFR Cluj                                       4          2          1          1          6-1       7
8. FC Botoşani                                  4          2          0          2          3-7       6
9. Universitatea Cluj                           4          1          2          1          5-4       5
10. Rapid Bucureşti                            4          1          2          1          4-5       5
11. FC Braşov                                   5          1          2          2          4-9       5
12. Concordia Chiajna                       5          1          1          3          2-7       4
13. Ceahlăul Piatra Neamţ                  4          1          1          2          3-9       4
14. CS Universitatea Craiova             4          0          2          2          4-7       2
15. FC Vitorul Voluntari                     4          0          2          2          3-6       2
16. CSMS Iaşi                                  4          0          2          2          2-7       2
17. Panduri Târgu Jiu                         4          0          2          2          1-8       2
18. Oţelul Galaţi                                4          0          1          3          2-8       1

* Ionel Popa debutează ca observator federal de Liga I în Ghencea

Ionel Popa
Celelalte meciuri ale rundei se vor disputa după următorul program:
Sâmbătă, 23 august:
- Pandurii Târgu Jiu - FC Viitorul Voluntari (ora 18.30 – în direct pe Look Plus);
- Steaua Bucureşti - Ceahlăul Piatra Neamţ (ora 21.00 - Look TV).
Observatorul partidei pentru arbitrii va fi fostul păşcănean şi actualul ieşean Ionel Popa, care este şi team-managerul echipei de futsal CSMS Iaşi. Partida din Ghencea va fi arbitrată de brigada Rusandu Lucian (Sfântu Gheorghe) - Cerei Alexandru (Cluj) şi Slabu Stelian (Braşov), pe post de “rezervă” fiind Crăciunescu Teodor (Râmnicu Vâlcea).
Duminică, 24 august:
- FC Botoşani - Universitatea Cluj (ora 17.00 - Look Plus);
- Rapid Bucureşti - Astra Giurgiu (ora 19.00 - Look Plus);
- CS Universitatea Craiova - Petrolul Ploieşti (ora 21.00 - Look TV).
Luni, 25 august:
- CSMS Iaşi - Oţelul Galaţi (ora 18.30 - Look TV).
Din echipa ieşeană vor lipsi în continuare Liviu Mihai şi Lukacs Bole care sunt accidentaţi. Înaintea partidei de luni, la conferinţa de presă dinaintea meciului, antrenorul formaţiei din Dealul Copoului, Marius Lăcătuş, a menţionat: ”Este un joc la fel de important ca şi celelalte de până acum sau ca cele care urmează. Sper ca luni să avem un joc bun pe toată durata partidei, nu cum s-a întâmplat la Giurgiu. Au fost ceva probleme de concentrare, avem nevoie de continuitate în joc. Avem nevoie de cele 3 puncte şi vom da totul pentru a le obţine.”
- CFR Cluj - Gaz Metan Mediaş (ora 21.00 - Look Plus).