duminică, 3 august 2014

România e campioană mondială în handbalul feminin juvenil

Sursa foto: GSP

Selecționata României a câștigat de o manieră senzațională Campionatul Mondial de handbal feminin Under-18 din Macedonia, duminică, după ce a învins formația Germaniei cu scorul de 32-21 (15-7), în finala de la Ohrid.
Germania a marcat primul gol al meciului, dar echipa României a fost cea care a făcut jocurile și a marcat de șapte ori la rând în primul sfert de oră (7-1). România și-a mărit avantajul la opt goluri, 11-3, după care a urmat un ușor reviriment al adversarelor, care s-au apropiat la șase goluri, 12-6. Tricolorele au gestionat bine finalul primei reprize și la pauză au intrat cu un avans de opt goluri, 15-7.
La reluare, Germania a jucat mai agresiv, s-a apropiat la șase goluri, 16-10, dar nu a trecut mult și România și-a mărit avantajul la nouă goluri (20-11), apoi la zece goluri (22-12) și la unsprezece (23-12, min. 41), ceea mai mare diferență de pe tabelă. Germania nu a reușit decât să țină pasul cu echipa noastră până la final și să împiedice un scor mai mare. România s-a impus în cele din urmă cu scorul de 32-21.
Germania a fost în aceeași grupă cu România, tricolorele câștigând meciul direct cu scorul de 27-25.
Până în finală, România a înregistrat următoarele rezultate: 34-20 cu Argentina, 42-22 cu Uzbekistan, 37-23 cu Macedonia, 27-25 cu Germania, 30-30 cu Danemarca - în grupă, apoi 28-22 cu Croația - în optimi, 36-22 cu Olanda - în sferturi și 28-25 cu Muntenegru - în semifinale.
Lotul utilizat de România în finală a fost următorul: Mădălina Ion, Maria Isabela Roșca — Andreea Taivan, Oana Maria Bucă, Dana Abed-Kader (2 goluri), Iulia Maria Andrei (2), Alexandra Dindiligan, Maria Florentina Craiu, Alina Ilie (2), Sonia Vasiliu (1), Cristina Laslo (5), Bianca Maria Bazaliu (10), Daniela Corban (3), Alexandra Carasol (2), Florența Ilie, Lorena Ostase (5). Antrenori: Aurelian Roșca şi Gavril Kozma.
Pentru Germania au marcat Emily Bolk – 5 goluri, Katrin Pichlmeier - 3, Nele Reimer - 3, Gordana Mitrovici - 2, Annika Ingenpa - 2, Alina Grijseels - 2, Aylin Bok - 1, Lisa Friedberger - 1, Josephine Korner - 1, Elisa Burkholder - 1.
De menţionar că românca Bianca Maria Bazaliu a cucerit titlul de golgheteră a competiției, cu 76 de goluri.
În finala mică, pentru locurile 3-4, Danemarca a dispus cu 20-19 de Muntenegru.
Sursa foto: FRH
Acesta este primul titlu mondial de junioare cucerit de România, după medalia de bronz din 2006 de la Sherbrooke (Canada). La această categorie de vârstă țara noastră mai are un titlu european în 1999, la Rotenburg (Germania), și două medalii de argint, în 2003 la Togliatti (Rusia) și 2005 la Viena. România are două titluri mondiale de tineret, în 1995 la Aracaju (Brazilia) și în 1999 la Beijing, medalii de bronz în 1977 la București și 1997 în Cote d'Ivoire, dar și două titluri continentale, în 1998 la Bratislava și în 2000 la St Raphael (Franța). (Sursa: AGERPRES)

* Galerie românească la finala din Macedonia

Finala Campionatul Mondial Under 18 din FYR Macedonia a fost vizionată astăzi de mai mulţi suporteri români, alături de familiile jucătoarelor. Părinţii, fraţii şi prietenii jucătoarelor noastre au fost prezenţi în tribunele din Ohrid, astfel: din partea jucătoarei Bianca Bazaliu (mama), Dana Abed (mama şi sora), Cristina Laslo (mama, tata şi o prietenă), Iulia Andrei (tata), Alina Ilie (mama şi tata), Mădălina Ion (mama, tata şi unchiul), Isabela Roşca (mama şi tata), plus doamna profesoară Maria Ciulei. Autocarul care a transportat galeria românească în Macedonia a fost pus la dispoziţie de domnul Ion Doldurea. (Sursa: FRH)