sâmbătă, 27 septembrie 2014

E jale mare în Dealul Copoului !

Gol Creţu (Sursa foto: Ziarul de Iaşi)

În prima partidă din etapa a IX-a din Liga I de fotbal, pe teren propriu, CSMS Iaşi a călcat din nou strâmb sub conducerea antrenorului Ionuţ Chirilă, pierzând vineri seara în faţa Concordiei Chiajna cu scorul de 1-2 (1-2). Astfel antrenorul Marius Şumudică a câştigat duelul cu marele său rival, Ionuţ Chirilă, ultimul putând fi chiar demis de la CSMS Iaşi în zilele următoare, chiar dacă de puţin timp el a fost înscăunat pe banca tehnică a grupării din Copou în locul lui Marius Lăcătuş.
Ieşeanul Alex Creţu a deschis scorul în minutul 19, cu un gol cu capul la colţul scurt. Peste 7 minute (’26) Marius Pena a egalat după o gafă a lui Grahovac. În minutul 36, Wellington a marcat pentru Concordia după ce a scăpat singur cu portarul Grahovac. Cu 4 minute înainte de pauză (’41) CSMS Iaşi a ratat un penalty, după ce acelaşi Alex Creţu a trimis peste poarta oaspeţilor mingea de la punctual cu var.
Gazdele au terminat meciul în 10 jucători, după ce Olah a fost eliminat în minutele de prelungire (‘90+4). În timpul meciului suporterii ieşeni i-au cerut demisia lui Ionuţ Chirilă şi au scandat numele lui Ionuţ Popa.
Au evoluat echipele:
- CSMS Iaşi: Grahovac – Voicu, Melinte, Cr. Munteanu, Ţigănaşu – Novac, Olah – Onduku, Creţu (’72 - M. Dedu), Coşereanu (’72 - Lukacs Bole) – L. Dobre (’46 - Akinsola). Antrenor: Ionuţ  Chirilă.
- Concordia Chiajna: Rîmniceanu – Al. Stan, Diulgehrov, Maftei, Martins (’46 - Dragarski), Bucurică - Lovin, Purece, Boldrin – Pena (’84 - Dina), Wellington (’58 - Roşu). Antrenor: Marius  Şumudică.
- Cartonaşe galbene: Cr. Munteanu (‘5), Olah (’29, ‘90+4), Ţigănaşu (’78), Voicu (’89), respectiv Diulgherov (’41), Pena (’49), Stan (’60), Boldrin (’75), Purece (’89), Rîmniceanu (‘90+2).
- Cartonaş roşu: Olah (‘90+4).
A arbitrat Dragoş Istrate (Bucureşti), ajutat de C. Danşa (Oradea) şi L. Bucsi (Sfîntu Gheorghe).
Sâmbătă, în Liga I se vor disputa meciurile: Gaz Metan Mediaş – Ceahlăul Piatra Neamţ (ora 16.00, în direct pe Look TV Plus), FC Botoşani - FC Braşov (ora 18.30, pe Look TV Plus) şi Rapid Bucureşti - Dinamo Bucureşti (ora 21.00, pe Look TV).