luni, 13 octombrie 2014

Baschetbaliştii ieşeni se impun pe malurile Dunării

Sursa foto: ProBrăila

Poli CSŞ Unirea Iaşi a debutat cu o victorie în noul sezon competiţional din Seria A a Ligii I de baschet masculin. În etapa a doua, în sala de sport a Colegiului Nicolae Bălcescu din Brăila, CS Cuza Sport din localitate a pierdut în faţa ieşenilor cu scorul de 58-80 (15-23, 11-19, 14-18, 18-20).
După ce brăilenii au condus în primul sfert cu 10-9, ieşenii au întors rezultatul şi au preluat conducerea cu 16-10 şi au încheiat repriza la o diferenţă de 8 puncte (23-15). La pauza mare, moldovenii conduceau la o diferenţă confortabilă de 16 puncte (42-26) şi problema învingătoarei nu s-a mai pus până la finalul disputei.
Punctele meciului de la Brăila au fost realizate de jucătorii: Amen Osayande 15 (1x3), Răzvan Ilie 10 (2x3), Andrei Călin 9,
Ștefan Negoiță 7 (2x3), Cristian Pricop 6, Bogdan Golat 6, Sorin Diaconu 3, Andrei Ciubotariu 2, pentru gazde, respectiv Vlad Popovici 16, Mădălin Nicolae 15, Liviu Rotariu 14 (2x3), Ionuț Hurjui 14 (2x3), Alex Pădineanu 8 (1x3 puncte), Tudor Timofte 7 și Tudor Gârbea 6, pentru oaspeţi.
De menţionat că meciul restant din prima rundă, Poli CSŞ Unirea Iaşi – Gaz Metan II Mediaş se va disputa miercuri, 15 octombrie, de la ora 14.00, în Sala Polivalentă, elevii lui Viorel Nănescu şi Mădălin Nicolae putând obţine un nou success, de data aceasta pe teren propriu.
Duminică, pe 19 octombrie, tot pe teren propriu, Politehnica CSŞ Unirea Iaşi se va confrunta cu BCM Universitatea II Piteşti.