miercuri, 8 octombrie 2014

La arenele CFR Iaşi s-a încheiat turneul de tenis „Cupa de Toamnă Vergilius-Rodotex”

Răzvan Aghion, dublu câştigător la arenele CFR Iaşi

Marţi, pe 7 octombrie 2014, la arenele de tenis CFR Iaşi s-au încheiat întrecerile turneul de juniori de categoria I, Cupa de Toamnă Vergilius-Rodotex, din calendarul FRT. Competiţia a programat întreceri la categoriile de vârstă 10 ani, 12 ani, 14 ani, 16 ani la fete şi băieţi.
În finalele turneului am consemnat următoarele rezultate:
Categoria 12 ani băieţi:
- Finala mare (locurile 1-2): AGHION RĂZVAN - SCHIPOR EDUARD
SILVIU 6-0, 6-0.
- Finala mică (locurile 3-4): ONOFREI MATEI CRISTIAN - LUCA ALEXANDRU IOAN 7-5, 4-6, 6-1.
Clasamentul final: 1. AGHION RĂZVAN (CS CFR IAŞI); 2. SCHIPOR EDUARD-SILVIU (CS TENIS CLUB CORECO IAŞI); 3. ONOFREI MATEI CRISTIAN (CS TENIS CLUB CORECO IAŞI); 4. LUCA ALEXANDRU IOAN (TC MICUL AS IAŞI).
Categoria 12 ani fete:
- Finala mare (locurile 1-2): MUNTEANU DARIA MARIA - ANDREI MARIA BIANCA 6-2, 6-3.
- Finala mică (locurile 3-4): TAŞMOC SMARANDA MARIA - BURDUJA ANTONIA 6-4, 6-3.
CLASAMENT FINAL: 1. MUNTEANU DARIA MARIA (CS TENIS CLUB CORECO IAŞI); 2. ANDREI MARIA BIANCA (CS TENIS CLUB CORECO IAŞI); 3. TAŞMOC SMARANDA MARIA (CS GIGLIO IAŞI); 4. BURDUJA ANTONIA (CS TC 2008 DOROHOI).
Categoria 14 ani fete:
- Finala mare (locurile 1-2): LAZĂR ŞTEFANA - BOTEZ ANDREEA
7-5, 3-6, 6-1.
- Finala mică (locurile 3-4): FARIMA RENATA - ROBU COSMINA TEODORA W.O. (neprezentare Farima).
CLASAMENT FINAL: 1. LAZĂR ŞTEFANA (CS GIGLIO IAŞI); 2. BOTEZ ANDREEA (CSM ONEŞTI); 3. ROBU COSMINA TEODORA (CS GIGLIO IAŞI); 4. FARIMA RENATA (CS TENIS CLUB CORECO IAŞI).
Categoria 16 ani băieţi:
- Finala mare (locurile 1-2): CREŢU CEZAR - DRĂGAN COSMIN TEODOR 6-3, 7-5.
- Finala mică (locurile 3-4): STOICA VLAD - ADOCHIŢEI PANDELEA ERIC 5-7, 2-6.
CLASAMENT FINAL: 1. CREŢU CEZAR (TC MICUL AS IAŞI); 2.
DRĂGAN COSMIN TEODOR (CS TENIS CLUB CORECO IAŞI); 3. ADOCHIŢEI PANDELEA ERIC (CS TENIS CLUB CORECO IAŞI); 4. STOICA VLAD (CS TENIS CLUB CORECO IAŞI).
La această categorie de vârstă au evoluat şi jucătorii Teodor Andrei Cojocaru şi Andrei Murgeanu, ambii de la CS CFR Iaşi, ei ocupând în final locurile 5-6, după ce s-au clasat doar pe locul 3 în cele două grupe iniţiale (A şi B), desfăşurate în sistem şah.
Câştigătorii celorlalte probe de concurs sunt:
- La categoria 10 ani s-a impus David Ionuţ Apetrei (TC Vaslui) – cu 3 victorii pe tabloul tip şah – la băieţi, respectiv Alexia Andreea Moisuc (CS Vergilius Iaşi) – cu 4 victorii pe tabloul tip şah – la fete.
-La categoria 14 ani băieţi câştigătorul a fost Bogdan Damian (TC Vaslui), cu 3 victorii în grupa sa de tip şah, cu 4 tenismeni, unde s-a jucat după sistemul fiecare cu fiecare.
-La categoria 16 ani fete a câştigat Simona Georgiana Crivei (CS Giglio Iaşi), cu 4 victorii pe tabloul de tip şah.
- În proba de dublu, de la categoria de vârstă 12 ani băieţi, întrecerile s-au finalizat cu succesul perechii Răzvan Aghion (CS CFR Iaşi) / Eduard Silviu Schipor (TC Coreco Iaşi) cu 3 victorii pe tabloul tip şah.
Directorul competiţiei de la arenele CFR Iaşi a fost Raluca Aghion, iar arbitrul principal Cătălin Costaş, ambii din Iaşi.
Să mai menţionăm că, în turneul ITF feminin de 10.000 dolari de la Albena (Bulgaria), după trei victorii în calificări, ieşeanca Andreea Prisacariu (doar 14 ani) a pierdut astăzi în primul tur de pe tabloul principal în faţa româncei Gabriela Duca, la scorul de 4-6, 2-6.