miercuri, 29 octombrie 2014

Cu Bourceanu revenit pe teren, Steaua cîştigă la limită în Dealul Copoului !

Gol Stanciu în Dealul Copoului (Sursa foto: Prosport)

Marţi seara, în faţa a 8.000 spectatori şi în optimile de finală ale Cupei României-Timişoreana de fotbal s-a disputat meciul CSMS Iaşi – Steaua Bucureşti 0-1 (0-0). Chiar dacă a utilizat doar rezervele în meciul de la Iaşi, Steaua s-a impus prin golul marcat de Nicuşor Stanciu, în minutul 89, la o greşeală a fundaşului ieşean Alexandru Creţu şi s-a calificat cu multe emoţii în sferturile de finală ale competiţiei.
Au evoluat echipele:
- CSMS Iasi: Grahovac - Voicu, Al. Creţu, Cr. Munteanu (Fl. Plămadă '32), Ţigănaşu - Novac, Olah - Ciucur, Wesley, Bole (Bădic '80) - Onduku. Antrenor: Nicolo Napoli.
- Steaua Bucureşti: Cojocaru - Râpă, Luchin, Filip, Toşca - Bourceanu, Breeveld - Matei, Neagu, N. Stanciu - Vâlceanu (Macriş '83). Antrenor: Constantin Gâlcă.
- Cartonaşe galbene: Novac '74, Fl. Plămadă '78, respectiv Râpă '14, Luchin '71, N. Stanciu '81, Neagu '90+1, Toşca '90+3.
- Au arbitrat: Horatiu Feşnic - Ovidiu Artene şi Radu-Iulius Timar - Marius Omut.
-Observatori: Cristian Nica şi Aurel Ionescu.
De remarcat revenirea la Steaua a mijlocaşului Alexandru Bourceanu, împrumutat de la Trabzonspor (Turcia).
Într-un alt joc al rundei, la Piteşti, CS Mioveni - Dinamo Bucureşti 1-0 (1-0), prin golul reuşit de Ayza, în min.  23 şi argeşenii produc o nouă mare surpriză a competiţiei, după ce în turul anterior au eliminat deţinătoarea trofeului, Astra Giurgiu. A fost acum victoria antrenorului Claudiu Niculescu în faţa fostei sale echipe şi a prietenilor de la Dinamo !
Celelalte meciuri ale Cupei României sunt următoarele:
- Miercuri, 29 octombrie:
ASA Târgu Mureş – Ceahlăul Piatra Neamţ (ora 16:00, în direct pe Digi Sport 1), CS Universitatea Craiova - FC Viitorul Voluntari (ora 18:00, Sport.ro), FC Braşov - Universitatea Cluj (ora 20:30, Digi Sport 1).
- Joi, 30 octombrie:
Oţelul Galaţi - Pandurii Târgu Jiu (ora 16:00, Digi Sport 1), Rapid CFR Suceava – Petrolul Ploieşti (ora 18:30, Digi Sport 1), Rapid Bucureşti - CFR Cluj (ora 20:30, Sport.ro).