miercuri, 15 octombrie 2014

Victorie pentru România la Helsinki, în preliminariile EURO 2016

Sursa foto: UEFA

Reprezentativa României a învins, marţi seara, la Helsinki, cu scorul de 2-0 (0-0), selecţionata Finlandei, în etapa a treia a grupei F de calificare la EURO 2016, în care ambele goluri au fost marcate de Bogdan Stancu şi "tricolorii" au evoluat cu un jucător în plus din minutul 56. Atacantul român Bogdan Stancu a marcat în minutele 54 şi 83, după următoarele faze de joc:
-0-1: Stancu a marcat cu capul din patru metri după un corner de pe dreapta executat de noul intrat Lucian Sânmărtean.
-0-2: Stancu a reuşit "dubla" cu un şut de la aproximativ 20 de metri.
Din minutul 56, Finlanda a evoluat cu un jucător mai puţin, după ce Ring a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.
Au evoluat echipele:
-Finlanda: Maenpaa - Hurme, Toivio, Moisander, Arkivuo - Ring, Sparv, Hetemaj (Pohjanpalo '64) - Hamalainen (Markkanen '74), Pukki (Riski '46), Eremenko. Selecţioner: Mixu Paatelainen.
-România: Tătăruşanu - Luchin, Chiricheş, D. Grigore, Raţ - Hoban, Pintilii - Torje, Chipciu (L. Sânmărtean '49), C. Tănase (Enache '84) – B. Stancu (Rusescu '86). Selecţioner: Victor Piţurcă.
- Cartonaşe galbene: Ring '52, '56 / Tănase '8, Stancu '44, D. Grigore '80.
- Cartonaş roşu: Ring '56.
Meciul a fost arbitrat de italianul Paolo Tagliavento, ajutat la cele două linii de Lorenzo Manganelli şi Mauro Tonolini, în timp ce rezervă a fost Giulio Dobosz.
Asistenţi suplimentari la acest meci au fost Marco Guida şi Gianpaolo Calvarese.
Căpitanul echipei naţionale, Răzvan Raţ, s-a aflat la meciul cu numărul 100 pentru România.

* Rezultate din preliminariile Campionatului European de fotbal, cu turneul final 2016

Rezultate înregistrate în partidele disputate, marţi, în preliminariile Campionatului European din 2016 au fost:
Grupa D:
- Germania - Irlanda 1-1
Au marcat: Kroos '71 / O'Shea '90+4.
- Polonia - Scoţia 2-2
Au marcat: Maczynski '12, Milik '76 / Maloney '18, Naismith '57.
- Gibraltar - Georgia 0-3
Au marcat: Gelaşvili '9, Okriaşvili '19, Kankava '69.
Grupa E:
- San Marino - Elveţia 0-4
Au marcat: Seferovici '10, '24, Dzemaili '30, Shaqiri '79.
Au marcat: Ward '9, K. Lafferty '51.
Clasamentul la zi arată astfel: 1. Irlanda de Nord – 9 pct; 2. România – 7 pct; 3. Finlanda – 4 pct; 4. Ungaria – 4 pct; 5. Grecia – 1 pct; 6. Insulele Faroe – 0 pct.
Pe 14 noiembrie, de la ora 21.45, se vor juca partidele: Grecia - Insulele Faroe (pe Stadionul Georgios Karaiskakis, din Pireu), Ungaria – Finlanda (pe Groupama Aréna, din Budapesta), România - Irlanda de Nord (pe National Arena din Bucureşti).
Grupa I:
- Danemarca - Portugalia 0-1
A marcat: Cristiano Ronaldo '90+5.
Meciul Serbia – Albania, de la Belgrad, a fost întrerupt în minutul 41, la scorul de 0-0, din cauza incidentelor.
(Surse: Mediafax şi UEFA).