vineri, 7 iunie 2013

Bogdan Juratoni, finalist la C.E. de box de la Minsk

În urmă cu câteva minute, în semifinalele Campionatelor Europene de box pentru seniori de la Minsk (Belarus), în cadrul categoriei 75 kg, românul Bogdan Juratoni (de la Dinamo Bucureşti, asistat în colţul ringului de Relu Auraş şi Marian Simion) l-a învins prin abandon în repriza secundă pe ungurul Zoltan Harcsa, după ce pugilistul maghiar, rănit la mâna stângă, a fost oprit de medic să mai boxeze în continuare.
În finala de sâmbătă, Bogdan Juratoni (favoritul nr. 2 al categoriei 75 kg) îl va întâlni pe irlandezul Jason Quigley, cel care în semifinale s-a impus la puncte, poate nemeritat, în faţa ucrainianului Ievgen Khytrov (primul favorit al categoriei).
Alte finale ale galei de sâmbătă, 8 iunie, sunt:
- Cat. 64 Kg: Armen Zakaryan (Rusia) - Dmitri Galagot (Rep. Moldova);
- Cat. 56 Kg: John Joseph Nevin (Irlanda) – Mykola Butsenko (Ucraina);
- Cat. 46-49 Kg: David Ayrapetyan (Rusia) – Patrick Barnes (Irlanda);
- Cat. 91 Kg: Teymur Mammadov (Azerbaidjan) - Aleksei Egorov (Rusia).
Să mai menţionăm că, în cadrul categoriei +91 kg, ieşeanul Mihai Nistor (acum la CSM 2010 Bacău) a ajuns până în sferturile de finală unde a pierdut în faţa primului favorit şi campion mondial
Magomedrasul Medzhidov (Azerbaidjan).
Tot în această seară, dar de la ora 19.00, la Minsk se dispută şi celelalte semifinale ale competiţiei, după următorul program:
- Cat. 52kg: SELBY Andrew (WAL) - MAMISHZADA Elvin (AZE) şi OGANNISIAN Ovik (RUS) - CONLAN Michael (IRL);
- Cat. 60kg: POLYANSKIY Dmitry (RUS) - ISHCHENKO Pavlo (UKR) şi SAFARYANTS Vazgen (BLR) - VARGA Miklos (HUN);
- Cat. 69kg: SHELESTYUK Bogdan (UKR) - BESPUTIN Alexander (RUS) şi KASTRAMIN Pavel (BLR) - MARUTJAN Arajik (GER);
- Cat. 81kg: MULLENBERG Peter (NED) - CIOBANU Petru
(MDA) şi NOVIKAU Siarhei (BLR) - IVANOV Nikita (RUS);
- Cat. +91kg: MEDZHIDOV Magomedrasul (AZE) - ZUYEU Viktar (BLR) şi JOYCE Joseph (ENG) - KUZMIN Sergey (RUS).