sâmbătă, 29 iunie 2013

CSMS Iaşi, victorie categorică în stânga Prutului

În primul meci amical al verii, sub conducerea noului antrenor principal Costel Enache, CSMS Iaşi s-a impus cu scorul de 5-0 (3-0) în faţa formaţiei Zimbrul Chişinău, într-o partidă amicală disputată sâmbătă, 29 iunie, în capitala Republicii Moldova.
Pentru echipa din Copou au marcat Pătulea (min. 1), V. Cravcescu (autogol - min. 7), Herghelegiu (’38) şi noua achiziţie Bădescu (min. 70 şi 72).
Zimbru Chişinău a jucat în prima repriză cu echipa: Calancea - V. Cravcescu, Аnton, S. Gafina, А. Аntoniuc, Ibragimgadzhiev, Catan, Stepniashvili şi trei jucători aflaţi în probe.
În repriza a doua la gazde au mai jucat Anatolii Chirinciuc, Oleg Andronic, Maxim Boghiu, Serghei Tsyganov şi patru jucători aflaţi în probe din Republica Moldova, Rusia şi România.
CSMS Iaşi a început partida de la Chişinău în următoarea formulă:
Lepmets - Nuţescu, Creţu, Avrămia, Vladu - Onofraş, Puşcaşu, Bădic, Ţigănaşu - Pătulea, Herghelegiu. După pauză ieşenii au jucat cu următoarea echipă: Dani - Mihălăchioaie, Creţu (Gorovei ’68), Cioranu, Miron - Nuţescu, Straton, Bădescu - Călugăru, Herghelegiu (Crenganiş ’68), Dobre.
Pe 5 iulie, tot pe Arena principală a stadionului Zimbru, echipa  Zimbru Chişinău se va confrunta, de la ora 18.00, cu nou promovata în prima ligă din România, FC Botoşani.