marți, 4 iunie 2013

Mihai Nistor, învingător în primul tur al C.E. de box de la Minsk

În aceste zile, la Minsk (Belarus) au loc întrecerile Campionatelor Europene de box pentru seniori, la zece categorii de greutate.
După ce Alexandru Cuciureanu (CSM Bacău 2010) a pierdut în primul tur al categoriei 60 kg şi a fost eliminat, luni seara, în cadrul categoriei +91 kg, ieşeanul Mihai Nistor (acum la CSM Bacău 2010) l-a învins prin K.O. în repriza a doua pe Alexei Zavatin (Republica Moldova) şi a trecut în turul al II-lea, unde se va confrunta cu primul favorit al categoriei, Magomedrasul Medzhidov (Azerbaidjan).
Ceilalţi patru pugilişti români vor intra marţi, pe 4 iunie în competiţie, după următorul program:
- Cat. 49 kg (al patrulea meci din gala de la ora 14:00):
Turul I: BATESON Jack Samuel (Anglia) - BERCEANU Ovidiu Iulian (România).
- Cat. 56 kg (meciul nr. 5 în gala de la ora 19:00):
Turul al II-lea: ANDREIANA Răzvan Nicolae (România, favoritul nr. 3) –BUTSENKO Mykola (Ucraina).
- Cat. 69 kg: (meciul nr. 6 în gala de la ora 19:00):
Turul al II-lea: KASTRAMIN Pavel (Belarus) - CHIRVASE Orlando Andrei (România).
- Cat. 75 kg (meciul nr. 16 în gala de la ora 14:00):
Turul al II-lea: BROWN Aston (Scoţia) - JURATONI Bogdan (România, favoritul nr. 2).
Conducătorul delegaţiei României la C.E. de la Minsk este ieşeanul Vasile Cîtea, vicepreşedintele FR Box şi consilier în MTS.