duminică, 22 septembrie 2013

Paul Rohotin a debutat în 1. Bundesliga de popice a Germaniei

Paul Rohotin, în tricoul Victoriei Bamberg
Etapa a II-a din 1. Bundesliga (120 bile) de popice a Germaniei a adus sâmbătă, 21 septembrie, debutul în prima garnitură a echipei Victoria Bamberg a lansatorului român Paul Rohotin, fost până în sezonul anterior la CFR Olimpia ACB Iaşi. Alături de Paul Rohotin (24 ani), la oaspeţii din Bamberg (vicecampionii Germaniei la popice) a evoluat şi românul Nicolae Lupu (46 ani). Într-un meci extrem de dificil disputat în deplasare, SKC Victoria Bamberg a învins cu 4,5 – 3,5 la puncte de echipă pe gazdele de la TSV 90 Zwickau, cu 3643 p.d. – 3535 p.d. şi cu 13,5 – 10,5 la puncte de set (manşe câştigate).
Întâlnire individuale în confruntarea Zwickau – Bamberg au fost următoarele:
- Lars Pansa – Nobert Strohmenger 1-0 la puncte de echipă (2,5 – 1,5 la puncte de set; 612 p.d. – 580 p.d.);
- Patrick Hirsch – Paul Ciprian Rohotin 1-0 (2-2; 633 p.d. – 608 p.d.);
- Patrick Voigt & Mario Dahmen - Julian Hess 0-1 (0-4; 517 p.d. – 628 p.d.);
- Ingo Penzel - Fabian Seitz 0-1 (1-3; 584 p.d. – 666 p.d.);
- Daniel Grafe – Nicolae Lupu 0,5 – 0,5 (2-2; 596 p.d. – 596 p.d.);
- Andre Giller - Uwe Wagner & Manuel Weiss 1-0 (3-1; 593 p.d. – 565 p.d.).
Oaspeţii din Bamberg (care au pierdut întâlnirile directe cu 2,5 – 3,5) au mai primit însă 2 puncte de echipă deoarece au avut un plus de 108 popice doborâte per total formaţie în faţa adversarilor şi astfel au reuşit să câştige cu 4,5-3,5 în faţa grupării din Zwickau.
De menţionat că, arbitrul partidei a menţionat pe raportul de arbitraj că echipa Victoria Bamberg nu a prezentat la meciul de ieri lista antidoping cu sportivii din lot, probabil din neglijenţă !!!
Într-un alt joc din 1. Bundesliga, ESV Schweinfurt - SKV Rot Weiß Zerbst 0-8 (3389 p.d. – 3738 p.d.; 5-19 la puncte de set). În primul schimb, românul Cosmin Crăciun (Zerbst) l-a învins cu 3-1 la manşe pe Christian Rennert şi a adus punctul de echipă formaţiei sale, chiar dacă a pierdut la popice doborâte cu 617 – 626.
Vă mai informăm că în 2.Bundesliga Nord-Centru (120 bile) echipa Victoria Bamberg II a câştigat confruntarea din deplasare cu KSC Hainstadt, cu scorul de 5-3 la puncte de echipă (3565 p.d. – 3515 p.d.; 10,5 – 13,5 la puncte de set). La echipa a doua din Bamberg, românul Albert Kirizsan (580 p.d.) a pierdut cu 1-3 la manşe confruntarea directă în faţa lui Christopher Götz (610 p.d.).

* “Johnny” Mihăilă şi Flavius Banga nu mai joacă la Passau !

Să mai menţionăm că în Bezirksoberliga (200 bile) din landul Bavariei, fără Dan Mihăilă (ex-CFR Olimpia ACB Iaşi) şi Flavius Banga (ex-Siderurgica Hunedoara) în echipă, care se pare că au revenit acasă, în România, din motive de “loc de muncă... adecvat” în Germania, echipa Dreiflüsse Bosna Passau a pierdut pe teren propriu în faţa echipei TSV Altenmarkt cu scorul de 4982 p.d. – 5136 p.d. Pentru echipa celor “Trei fluvii” din Passau au punctat, cu rezultate destul de modeste, lansatorii: Begic Zeljko - 884 p.d., Chudoba Jürgen - 898 p.d., N. Gavric (369) & I. Ahvetovic (386) -  876 p.d., Feldmeier Franz - 777 p.d., Fischl Franz - 794 p.d., Bajraktevic Fikret – 874 p.d.