marți, 17 septembrie 2013

Victoria la limită pentru România la fotbal în sală !

Marţi, 17 septembrie, a fost programată prima manşă din play-off-ul Campionatului European de futsal, cu turneul final la Anvers / Antwerp, în Belgia, în 2014. La acest baraj, România şi Serbia se vor duela pentru un loc la turneul final de anul viitor, de la Anvers / Antwerp, din perioada 28 ianuarie-8 februarie.
Partida tur dintre cele naţionale de fotbal în sală s-a disputat astăzi în Sala Sporturilor din Călăraşi, în faţa a 1.500 spectatori, unde România a învins Serbia cu scorul de 2-1 (2-0). Rezultatul este şi uşor nedrept, prin prisma aspectului jocului, dar păstrează intacte şansele de calificare ale tricolorilor la competiţia din Belgia.
În min. 3, căpitanul Robert Lupu a pasat decisiv la golul marcat de colegul său de la AutoBergamo Fiat Deva, Florin Matei (1-0). România a condus cu 2-0 la pauză prin golul marcat de Marian Şotârcă (min. 7), care evoluează acum la CS Smart Bucureşti. Tricolorii îşi puteau mări avantajul, asigurându-şi un retur mai lejer, însă Dumitru Mimi Stoica (min. 5) şi Emil Răducu (min. 25) au trimit balonul în bara porţii adverse. Sârbii au redus din diferenţă în minutul 31, prin Slobodan Rajcevic, care a şutat surprinzător de pe banda dreaptă (2-1). La acest scor, tricolorii au asediat poarta adversă şi au ratat numeroase ocazii de gol, iar arbitrii ne-au refuzat şi un penalty în minutul 34.
Selecţionerul Nelu Stancea, care este şi antrenorul echipei CSMS Iaşi, a folosit următorii jucători: Vlad Iancu – Gabriel Dobre, Florin Matei, Robert Lupu (Căpitan), Cosmin Gherman, apoi Florin Ignat, Marian Şotârcă, Andrei Claudiu Dan, Emil Răducu, Ion Al-Ioani, Dumitru Mimi Stoica şi Cristian Matei. Pe banca de rezervă s-a mai aflat portul Andrei Grigoraş.
Lotul formaţiei Serbiei a fost alcătuit din jucătorii: Miodrag Aksentijević, Nikola Josimović, Aleksa Antonić - Stefan Rakić, Slobodan Janjić, Mladen Kocić, Slobodan Rajčević, Marko Perić, Aleksandar Živanović, Vladimir Milosavac, Nikola Matijević, Marko Pršić, Jovan Cvetanović, Vidan Bojović (Căpitan). Antrenor: Aca Kovačević.
Au primit cartonaşe galbene Stoica (min. 39), respectiv Milosavac (min. 32).
Au arbitrat Oleg Ivanov (A 1) şi Sergey Drebuzhan (A 2), ambii din Ucraina.
Partida retur va avea loc marţea viitoare, pe 24 septembrie, de la ora locală 19.00 (20.00 în România), la Belgrad. Formaţia care va câştiga această dublă manşă se va califica la turneul final de la Antwerp.
Tot marţi s-a mai disputat partida Ucraina – Ungaria 2-1 (1-1), prin golurile marcate de Andriy Simka (min. 2 şi 34), respectiv Richárd Dávid (min. 12).
În meciul Bosnia-Herţegovina – Olanda scorul a fost de 3-2 (1-1), prin golurile reuşite de Mulahmetovic (min. 12), Darri (min. 33 autogol) şi Lalić (min. 39), respectiv El Morabiti (min. 10) şi Darri (min. 38).
A patra partidă de baraj este Slovacia-Croaţia, programată pe 18 septembrie, de la ora 18.15.
La turneul final din Belgia participă 12 echipe, 8 fiind deja calificate.