duminică, 20 iulie 2014

CSMS Iaşi se califică în sferturile de finală ale Cupei Ligii la fotbal

Duminică, 20 iulie, de Sf. Ilie, peste stadionul Emil Alexandrescu din Dealul Copoului a plouat cu goluri, şase la număr, în confruntarea CSMS Iaşi – CFR Cluj 4-2 (2-2), din optimile de finală ale Cupei Ligii-Adeplast la fotbal.
Ieşenii au condus încă din primul sfert de oră al meciului cu scorul de 2-0, prin golurile reuşite de
Liviu Mihai – min. 5 şi  Mihalache  - min. 13. Până la pauză, oaspeţii au egalat la 2-2 prin reuşite lui Christian Da Silva – min. 37 (la un penalty repetat, după ce Provencio a trimis balonul peste poarta gazdelor la prima încercare) şi Alexandru Păun – min. 43.
În repriza secundă, echipa antrenată de Marius Lăcătuş şi-a asigurat victoria prin golurile lui Pălimaru – min. 58 şi Olah –min. 80 (din penalty) şi CSMS Iaşi ajunge astfel, după victoria cu 4-2 în faţa ceferiştilor clujeni, în sferturile de finală ale Cupei Ligii la fotbal.
Au evoluat echipele:
- CSMS Iaşi: Caparco - Mitic, Plămadă, Mihalache, Voicu (Vladu ’75) - Bosoi, Olah, Creţu, Dulee Johnson (Dedu ’74) - Liviu Mihai (Călugăru ’81), Pălimaru. Antrenor: Marius Lăcătuş.
- CFR Cluj: Vâtcă – Burcă (Pereira ’54), Ene, Jaime, Pop  - Al. Păun, Christian Da Silva (Stana ’46), Veres - Codorean, Provencio (Bruno Guimaraes ’73), Ţârlea. Antrenor: Vasile Miriuţă.
Tot în această seară, de la ora 21.00, în cadrul optimilor de finală ale Cupei Ligii se dispută partida Universitatea Cluj – Petrolul Ploieşti, în direct pe Look TV. Ultimele două meciuri din optimi vor avea loc luni, 21 iulie, astfel: Gaz Metan Mediaş - Pandurii Tg. Jiu (ora 18.00) şi Concordia Chiajna – Dinamo Bucureşti (ora 21.00), ambele în direct pe LOOK TV.