marți, 22 iulie 2014

Dinamo Bucureşti şi Pandurii Tg. Jiu ajung în sferturile de finală ale Cupei Ligii la fotbal

Sursa foto: Ziarul de Iaşi
Luni, în ultimul meci disputat în optimile de finală ale Cupei Ligii-Adeplast la fotbal, în deplasare, Dinamo Bucureşti a învins pe Concordia Chiajna cu scorul de 3-1 (1-1). Gazdele au deschis scorul în min. 19, prin Olberdam, dar au primit apoi trei “boabe”, autorii golurilor dinamoviştilor fiind Bilinski '28, Lazăr '51 şi Boubacar '78.
Tot luni şi tot în deplasare, Pandurii Tg. Jiu s-a impus în faţa echipei Gaz Metan Mediaş cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), unicul gol al disputei fiind reuşit în prelungiri, de Paraskevas, în min. 93.
Celelalte rezultate din optimi au fost: FC Viitorul Constanţa - FC Botoşani 8-6 (la loviturile de departajare), FC Braşov - Astra Giurgiu 1-4, Oţelul Galaţi - Ceahlăul Piatra Neamţ 3-2 (la loviturile de departajare), Rapid Bucureşti - Steaua Bucureşti 1-2, CSMS Iaşi - CFR Cluj 4-2 şi Universitatea Cluj - Petrolul Ploieşti 1-0.
De menţionat că, în perioada 25-28 iulie, prima rundă din Liga I de fotbal programează partidele: Concordia Chiajna – Astra Giurgiu, CSU Craiova - Pandurii Târgu Jiu, ASA Târgu Mureş - Universitatea Cluj, Rapid Bucureşti - Steaua Bucureşti, FC Botoşani – Gaz Metan Mediaş, CFR Cluj - Ceahlăul Piatra Neamţ, FC Braşov - Petrolul Ploieşti, CSMS Iaşi - Viitorul Constanţa (luni, 28 iulie, de la ora 18.30, pe stadionul din Copou), Dinamo Bucureşti – Oţelul Galaţi.