miercuri, 2 iulie 2014

Simona Halep, în semifinale la turneul de tenis de la Wimbledon

Simona Halep (sursa: site Wimbledon)
Jucătoarea română Simona Halep își continuă marșul victorios la Wimbledon și s-a calificat în semifinalele celui de-al 3-lea turneu de Grand Slam al anului, după ce a învins-o miercuri pe germanca Sabine Lisicki cu 6-4, 6-0, după 57 de minute de joc.
Lisicki, cap de serie 19, a început în forță primul set și s-a distanțat la 3-0 și 4-1, înainte ca jucătoarea română să-și regăsească regularitatea și precizia loviturilor care i-au permis să egaleze relativ ușor la 4-4 și apoi să câștige setul cu 6-4. Setul 2 începe sub controlul total al Simonei, care face break după break și ajunge la 5-0. Halep servește pentru prima ei semifinală la Wimbledon și câștigă ghemul și meciul cu 6-4, 6-0.
Simona Halep (22 ani), a treia favorită și principalul cap de serie rămas în cursă, a obținut a 3-a sa victorie în fața lui Lisicki (24 ani, 19 WTA) și conduce cu 3-1 la confruntările directe. Lisicki a câștigat primul meci dintre cele două, în 2011, la Stanford (California), cu 6-1, 6-2 în primul tur, după care Halep și-a luat revanșa anul trecut, în primul tur la Miami, cu 6-2, 3-6, 7-5, câștigând și anul acesta, cu 5-7, 6-3, 6-2, în optimile turneului de la Madrid, a cărui finală a pierdut-o în fața rusoaicei Maria Șarapova.
Pentru calificarea în semifinale, Halep și-a asigurat 780 puncte WTA și un cec de 440.000 lire sterline.
În semifinale, Halep va juca cu Eugenie Bouchard (Canada). În sferturi, Eugenie Bouchard a învins-o miercuri pe germanca Angelique Kerber în două seturi, cu 6-3, 6-4.
Alte rezultate cu implicaţii româneşti de la Wimbledon, în meciurile de astăzi, 2 iulie:
- Dublu seniori:
L. Paes (IND) [5] / R. Stepanek (CZE) [5] - J.Rojer (NED) [11] / H. Tecău (ROU) [11] 6-4, 6-7 (5), 6-4, 7-5.
- Dublu juniori:
R. Matsumura (JPN) / J. Yamasaki (JPN) - B. Apostol (ROU) / N. Frunză (ROU) 6-7 (5), 6-4, 6-3.
- Simplu junioare:
J. Mikulskyte (LTU) - I. Roşca (ROU) [11] 6-7 (5), 6-1, 5-7 şi I. Soylu (TUR) - E. Ruse (ROU) 6-2, 1-6, 4-6.
În turul al III-lea al junioarelor (optimi de finală) sunt programate meciurile: Greetje Minnen (BEL) - Elena Gabriela Ruse (ROU) şi Kristina Schmiedlova (SVK) [8] - Ioana Loredana Roşca (ROU) [11].
(Surse: AGERPRES şi Wimbledon)