duminică, 29 iulie 2012

Gimnastul Flavius Koczi a prins trei finale la J.O. de la Londra

* România nu a obţinut calificarea în finala de 8 a concursului masculin de gimnastică din cadrul JO 2012 de la Londra, realizând abia al 10-lea punctaj din concurs (262,567), în timp ce Flavius Koczi, sub nivelul său obişnuit, a obţinut totuşi calificări în finalele la sărituri şi sol, dar şi la individual compus
Calificarea a fost pierdută practic la ultimul aparat, cal cu mânere, unde ratările s-au ţinut lanţ şi am pierdut puncte mari, decisive în economia clasamentului. România a început concursul de calificări pe echipe în ultima subdiviziune, a 5-a, la inele. Au concurat Cristian Băţagă (14,833), Flavius Koczi (14,600), Marius Berbecar (14,466) şi Vlad Cotuna (14,400), dar doar primele 3 note au contat, astfel că totalul a fost de 43,899 la acest aparat.
La a doua rotaţie, la sărituri, românii au evoluat foarte bine şi au primit note destul de mari. Koczi, care a efectuat 2 sărituri, pentru a prinde finala la acest aparat, a fost notat cel mai bine, cu 16,066 şi 15,833, respectiv o medie de 15,949, aterizarea la a doua execuţie fiind mai puţin reuşită. În concursul pe echipe, prima săritură a lui Koczi a intrat în calcul. Cristian Băţagă a fost notat cu 15,766, Vlad Cotuna - 15,500 şi Marius Berbecar - 15,433. Totalul celor mai bune 3 note s-a ridicat la 47,332 puncte.
La paralele, România a obţinut un total de 44,832, după execuţiile lui Marius Berbecar (15,233), Vlad Cotuna (14,866), Ovidiu Buidoso (14,733) şi Flavius Koczi (13,500). La jumătatea concursului, România avea un punctaj de 136,063, cu 3 puncte peste Rusia, care îi oferea mari şanse de calificare în finala de 8, cu condiţia ca gimnaştii noştri să rămână pe aparate la bară fixă, sol şi cal cu mânere.
Bara fixă, aparatul românilor la a 4-a rotaţie, ne-a adus, cum era de aşteptat, cel mai mic punctaj (41,257) din concurs, în urma evoluţiilor modeste ale lui Ovidiu Buidoso (14,066), Vlad Cotuna (13,491), Marius Berbecar, (13,700) şi Flavius Koczi (12,633).
A urmat solul, unde am mai recuperat din pierderea de la bară fixă şi am realizat un total de 45,348, ca urmare a notelor primite de Flavius Koczi (15,666), Cristian Băţagă (14,666), Vlad Cotuna (15,016) şi Ovidiu Buidoso (14,366). Calificarea era pe muchie de cuţit, dar încă realizabilă.
Ultimul aparat, cal cu mânere, ne-a oferit o zestre prea mică (39,899) pentru a mai emite pretenţii. Notele mici obţinute de Flavius Koczi (13,400), Ovidiu Buidoso (13,766), Marius Berbecar (12,733) şi Cristian Băţagă (12,700) ne-au scos din cursa calificării.
După 6 aparate, România a acumulat 262,567 puncte şi s-a clasat doar pe locul 10. La JO 2008, România a intrat în finală şi s-a clasat pe locul 7.
Clasamentul calificărilor a fost următorul, cu menţiunea că primele opt clasate au promovat în finala olimpică:
12. Coreea de Sud - 255.327 pct.
Koczi a prins finale la sol (cu 15,666 pct), cu a 3-a notă din concurs şi la sărituri (15,949 pct), cu a 6-a notă.
Chiar dacă Flavius Koczi, cu 85.865 pct s-a clasat doar pe locul 25 la individual compus (primul sub linie), el va concura în finalele de “24” de la individual compus, după ce câţiva sportivi dinaintea lui au fost retraşi din competiţie conform regulamentului în vigoare, deoarece fiecare naţiune poate avea doar doi sportivi în finalele de la individual compus.
Finala pe echipe va avea loc luni, pe 30 iuliw, iar pe 1 august cea la individual-compus. Vor urma finalele pe aparate, în 5 august (sol, cal cu mânere), în 6 august (sărituri, inele) şi în 7 august (paralele, bară fixă).
Calificările la feminin sunt programate duminică, echipa României intrând în competiţie de la ora 22.00 (ora României).

* Adrian Ungur, eliminat în primul tur al turneului de tenis

Tenismanul român Adrian Ungur (98 ATP) a fost eliminat, sâmbătă, în primul tur al turneului olimpic, de luxemburghezul Gilles Muller (56 ATP), la capătul unui meci care a durat doar 53 de minute.
Adrian Ungur a cedat cu scorul de 3-6, 3-6 partida susţinută pe terenul numărul 16 de la All England Lawn Tennis & Croquet Club, unde se desfăşoară şi turneul de Grand Slam de la Wimbledon.

* Andrei Nechita nu a terminat cursa de ciclism pe şosea

Singurul participant al României în probele de ciclism de la Jocurile Olimpice, Andrei Nechita, nu a terminat, sâmbătă, cursa pe şosea, desfăşurată pe distanţa a 249,5 kilometri.
Nechita a trecut de primele şase puncte de control ale traseului, când ocupa locul 124, însă la următoarele două, dar şi la final nu a mai ajuns.
Medalia de aur a fost câştigată de Alexandr Vinokurov (Kazahstan, 38 de ani) care a terminat cursa în 5 ore, 45 de minute şi 57 de secunde, care l-a învins la sprint pe rutierul columbian Rigoberto Uran Uran. Medalia de bronz a fost cucerită de norvegianul Alexander Kristoff, care a sosit la opt secunde de primii doi clasaţi.
Aceasta este cea de-a doua medalie olimpică din carieră pentru Vinokurov, care în 2000, la Jocurile Olimpice de la Sydney, a obţinut argintul.

* Programul sportivilor români în a doua zi la J.O. de la Londra 2012

Programul sportivilor români care vor concura, duminică, în a doua zi la Jocurile Olimpice de la Londra se prezintă astfel:
- Ora 11.00
Tenis de masă (ExCeL - North Arena 1) - simplu feminin – turul 2 + turul 3 (ora 20.00): Daniela Dodean, Elisabeta Samara;
Tir sportiv (The Royal Artillery Barracks): skeet - (feminin), calificări - finala (ora 16.00): Lucia Liliana Mihalache;
- Ora 11.30
Judo (ExCeL - North Arena 2) - calificări - semifinale (ora 16.00) - finala (ora 18.00): Andreea Chiţu (52 kg), Dan Gheorghe Fâşie (66 kg);
- Ora 12.30
Scrimă (ExCeL - South Arena 1) - sabie individual (masculin), calificări - semifinale (ora 20.00) - finala (ora 21.10): ieşeanul Tiberiu Dolniceanu, Rareş Dumitrescu, ieşeanul Florin Gelu Zalomir;
- Ora 13.30
Canotaj (Eton Dorney) - calificări 8+1(feminin): Cristina Grigoras, Eniko Mironcic, Camelia Lupaşcu, Roxana Cogianu, Adelina Cojocariu, Ioana Rotaru, Talida Gidoiu, ieşeanca Irina Dorneanu, Viorica Susanu (componenţa echipajului poate suferi modificări);
- Ora 14.10
Înot (Olympic Park - Aquatics Centre) - 400 m liber (feminin), calificări - finala (ora 22.13): Camelia Potec;