vineri, 20 iulie 2012

Programul sportivilor români la Jocurile Olimpice de la Londra

* Jocurilor Olimpice din 2012 se desfăşoară la Londra, în capitala Angliei, în intervalul de timp 27 iulie - 12 august. România participă la 15 discipline, cu 103 sportivi, printre ei fiind şi mai mulţi ieşeni
Până în prezent, România a participat la 19 ediţii ale Jocurilor Olimpice, unde a câştigat 292 de medalii, dintre care 86 de aur, 89 de argint şi 117 de bronz. Prima medalie pentru ţara noastră a fost cea de bronz, obţinută de echipa de rugby a României, în anul 1924. Prima medalie de aur a fost câştigată de Iosif Sîrbu, la tir, la Jocurile Olimpice de la Helsinki, în 1952.
Cea mai bună clasare la o ediţie de Jocuri Olimpice a fost în 1984, la Los Angeles, când România a terminat pe locul 2, în urma SUA, cu 53 de medalii, 20 de aur, 16 de argint şi 17 de bronz.
La ultima participare, la Beijing (China) în 2008, România a cucerit 8 medalii, dintre care 4 de aur, una de argint şi 3 de bronz.
În acest an, programul sportivilor români la J.O. de la Londra (Anglia) se prezintă astfel:
- ATLETISM
Marius Cocioran - 20 km marş (4 august) şi 50 km marş (11 august)
Marius Ionescu - maraton (12 august)
Roxana Bârcă - 5000 m (7 august-calificări, 10 august-finala)
Ancuţa Bobocel - 3000 m (4 august-calificări, 6 august-finala)
Cristina Casandra - 3000 m (4 august-calificări, 6 august-finala)
Constantina Diţă - maraton (5 august)
Mirela Lavric - 800 m (8,9 august-calificări, 11 august-finala)
Angela Moroşanu - 400 m garduri (6 august-calificări, 7 august-finala)
Andreea Ogrăzeanu - 100 m (3 august-calificări, 4 august-finala)
Bianca Răzor - 400 m (3,4 august-calificări, 5 august-finala)
Lidia Şimon - maraton (5 august)
Claudia Ştef - 20 km marş (11 august)
Cristina Bujin - triplu salt (3 august-calificări, 5 august-finala)
Nicoleta Grasu - aruncarea discului (3 august-calificări, 4 august-finala)
Bianca Perie - aruncarea ciocanului (8 august-calificări, 10 august-finala)
Esthera Petre - săritura în înălţime (9 august-calificări, 11 august-finala)
Viorica Ţigău - săritura în lungime (7 august-calificări, 8 august-finala)
- BOX
Bogdan Juratoni - intră în competiţie pe 31 iulie
Mihaela Lăcătuş - intră în competiţie pe 5 august
- KAIAC-CANOE
Iosif Chirilă - C1 1000 m (6 august-calificări, 8 august-finala)
Alexandru Dumitrescu şi Victor Mihalachi - C2 1000 m (7 august-calificări, 9 august-finala)
Bogdan Mada şi Ionuţ Mitrea - K2 200 m (10 august-calificări, 11 august-finala)
Ionel Gavrilă, Toni Ioneticu, Traian Neagu şi Ştefan Vasile - K4 1000 m (7 august-calificări, 9 august-finala)
Irina Lauric şi Iuliana Paleu - K2 500 m (7 august-calificări, 9 august-finala)
- CICLISM
Andrei Nechita - 28 iulie
- SCRIMĂ
Radu Daraban - floretă individual (31 iulie)
Rareş Dumitrescu, Cosmin Hânceanu şi Florin Zalomir - sabie individual (29 iulie)
Rareş Dumitrescu, Cosmin Hânceanu şi Florin Zalomir - sabie echipe (3 august)
Simona Alexandru, Ana Maria Brânză şi Anca Măroiu - spadă individual (30 iulie)
Simona Alexandru, Ana Maria Brânză şi Anca Măroiu - spadă echipe (4 august)
Bianca Pascu - sabie individual (1 august)
- GIMASTICĂ
Diana Bulimar, Diana Chelaru, Larisa Iordache, Sandra Izbaşa şi Cătălina Ponor - concursul pe echipe (31 iulie), individual compus (2 august), concursul pe aparate (5-7 august)
Cristian Bataga, Marius Berbecar, Ovidiu Buidoso, Vlad Cotuna şi Flavius Koczi - concursul pe echipe (30 iulie), individual compus (1 august), concursul pe aparate (5-7 august)
- JUDO
Dan Fâşie - 66 kg (29 iulie)
Daniel Brata  - 100 kg (2 august)
Vlăduţ Simionescu - plus 100 kg (3 august)
Alina Dumitru - 48 kg (28 iulie)
Andreea Chiţu - 52 kg (29 iulie)
Corina Căprioriu - 57 kg (30 iulie)
- CANOTAJ
Marius Vasile Cozmiuc, Florin Curuea, Alexandru Palamariu şi Cristi Ilie Pîrghie - echipaj 4 (31 iulie - 4 august)
Georgeta Andrunache şi Viorica Susanu - echipaj 4 (28 iulie - 1 august)
Nicoleta Albu, Beniko Barabas, Roxana Cogianu, Adelina Cojocariu, Irina Dorneanu, Talida Gidoiu, Cristina Grigoraş, Camelia Lupaşcu şi Ioana Rotaru - echipaj 8+1 (29 iulie - 2 august)
- TIR
Alin Moldoveanu - puşcă aer comprimat (30 iulie)
Lucia Mihalache - skeet (29 iulie)
- NATAŢIE
Dragoş Agache - 100 m bras (28 iulie-calificări, 29 iulie-finala)
Alexandru Coci - 200 m fluture (30 iulie-calificări, 31 iulie-finala)
Norbert Trandafir - 50 m liber (2 august-calificări, 3 august-finala) şi 100 m liber (31 iulie-calificări, 1 august-finala)
Camelia Potec - 200 m liber (30 iulie-calificări, 31 iulie-finala), 400 m liber (29 iulie) şi 800 m liber (2 august-calificări, 3 august-finala)
- TENIS DE MASĂ
Adrian Crişan - simplu (28 iulie - 2 august)
Daniela Dodean - simplu (28 iulie - 1 august)
Elizabeta Samara - simplu (28 iulie - 1 august)